Terör örgütüne büyük operasyon!

Terör örgütüne büyük operasyon!
Sabah saatlerinde El Kaide’ye yönelik 6 ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen geniş çaplı operasyonlarda çok sayıda şüpheli gözaltına alındıVan, İstanbul, Kilis, Adana, Gaziantep
ve Kayseri de yapılan operasyonlarda çok sayıda şüpheli gözaltına alınırken, onlarca ayrı adreste arama yapıldığı ve 3 şüphelinin ise El-kaide adına savaşmak için Suriye’ye gitmiş olduğu bildirildi.Olağanüstü güvenlik önlemleriyle desteklenen eş zamanlı operasyonlarda Skorsky tipi helikopter de kullanıldı. Yoğun çatışma riski olan operasyonlarda yüzlerce polis ve jandarma da ek güvenlik tedbirleriyle operasyondaki yerlerini aldılar.

Yapılan operasyonda El-kaidenin Ortadoğu’da 2. İsmi olarak bilinen İbrahim Şen’in ve El Kaide Türkiye yapılanması sorumlularından Halis Bayancuk’un da yakalandığı bildirildi.İbrahim Şen’in eski El-Kaide lideri Habip Akdaş’ın ABD polisi tarafından öldürülmesi sonrası, Türkiye hücrelerini toparladığı ve Türk El-kaidesini başına geçtiği bildiriliyor.

İbrahim Şen’in faaliyetlerinden dolayı, ABD makamlarınca tutuklandığı ve Guantanamo hapishanesinde yattığı, Suriye’de sınıra yakın El-kaide kamplarından sorumlu olduğu bildiriliyor.Gunatanamo’da yattıktan sonra, İncirlik üssünde Türk yetkililere teslim edilen İbrahim Şen’in, 2008 yılında El Kaide faaliyetlerinden tutuklanıp 6 yıl 3 ay ceza aldığı, dosyasının Yargıtay’da olduğu iddia edildi.

El Kaide teröristleri deşifre olma riskine önlem olarak, hücresel olarak yapılanıyor. Bir hücre diğer hücreyi tanımıyor. Ayrıca yönetim kadrosu da aynı sebeple hücresel yapılanıyor. Bir hücredekiler diğer hücredekileri görmüyor, tanımıyor.

Çökertilen hücreler El-Kaidenin en kanlı kamplarından Ceyş-ül Mehdi kampına militan savaşçı göndermekle suçlanıyor. Bu kampta yaşayan El Kaideli teröristler Türkiye’yi de savaş alanı olarak görüyor, Türkiye`ye eylem yapılması fikrini savunuyorlar.Operasyonda ele geçen El-kaide zanlıları zanlılarına yönelik suçlamalarda:

-Suriyeye 15'erli gruplar halinde savaşçı göndermek,

-Afganistan, Pakistan gibi ülkelerden gelen el-kaidecilerin Suriye’ye geçişini sağlamak,

-Zekât, yardım, deri gibi kalemlerle esnaftan para toplayarak bu parayı Suriye’de savaşan El-Kaide güçlerine aktarmak,

-Suriye, Pakistan ve Afganistan ülkelerine silahlı eylemlerde kullanılmak üzere eleman, para, gıda, yiyecek, silah vb. temini ve aktarımı yapmak.

İHH’NIN KİLİS OFİSİNE DE POLİS BASKINI


 
İnsani Yardım Vakfı (İHH) Kilis ofisi ve yardım deposu sabah 6.30′da polis tarafından basıldı. Van’dan gelen ve terörle mücadele (TEM) polisi oldukları öğrenilen polislerin dernek personelini dışarı çıkartarak arama yaptığı belirtiliyor.

Daha önce de Hatay-Kırıkhan yolunda gelen bir ihbar sonucu İHH’ya (İnsani Yardım Vakfı) ait olan TIR’ın içinde insani yardım malzemesi görünümünde Suriye’ye gönderilmek üzere hazırlanmış silah ve mühimmat olduğu iddiaları Türkiye gündemine bomba gibi düşmüştü.

AKP Hükümeti’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TIR’ın aranmasına araç içerisindeki MİT görevlisi izin vermemiş ve jandarmanın aracı aramasına izin verilmeyerek ‘’devlet sırrı olduğu gerekçesiyle’’ TIR serbest bırakılmıştı.

MİT-Savcılık-Hükümet üçgeninde krize neden olan TIR’ın İHH’ya ait olduğu iddia edilmiş ancak bu iddia vakıf tarafından yalanlanmıştı.

İHH’DEN AÇIKLAMA GELDİ

İHH’nin Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada; “Kilis ofisimizde emniyet güçlerince hukuksuz bir şekilde gerçekleşen arama hakkında saat 11.00′da vakfımızda basın açıklaması yapılacaktır.” denildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Basın Koordinatörü Serkan Nergis; twitter hesabından konu ile ilgili şu paylaşımları yaptı: “Hangi şehirden geldiği belli olmayan Emniyet görevlileri İHH Kilis ofisinde hukuksuz bir arama yapmaktadır. Emniyet mensupları arama esnasında mevzuata aykırı olarak hiçbir görevli ve avukatın olmadığıi ortamda yalnız arama yapmaktadır… Emniyet mensupları görevlilerimizi depodan çıkartıp avukatımızı beklemeden arama işlemlerine başlamıştır… Depolardaki bilgisayarlarımıza el konulmaya çalışılıyor…

Terörle Mücadele ekipleri depolarımızdaki bilgisayarlara şu an itibari ile el koydular. İHH Kilis deposunda Terörle Mücadele ekipleri tarafından yapılan arama ve malzemelere el konulması tamamen hukuksuzdur…”

Nergis, polisin bilgisayarlara el koyduğunu da belirterek şunları söyledi: “Avukatlarımız şu an Kilis Depoda. Terörle Mücadele ekipleri Van’dan gelmişler…

Operasyon Van’dan yönetiliyor. İHH Kilis deposunda Terörle Mücadele ekipleri tarafından yapılan arama ve malzemelere el konulması tamamen hukuksuzdur.


Terörle Mücadele ekipleri depolarımızdaki bilgisayarlara şu an itibari ile el koydular. Güya bir personelimiz üzerinden operasyon yapıyorlar. Ama ne hikmetse personelin adreslerine değil bizim depomuza arama kararı çıkıyor. Terörle Mücadele ekipleri Van’dan gelmişler Kilis’te hiç bir yetkilinin operasyondan haberi yok.” (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com