Terör örgütünün çocukları kaçırdığı iddiası

Terör örgütünün çocukları kaçırdığı iddiası
Çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden ailelerin, seslerini duyurmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde başlattıkları oturma eylemi sürüyor

DİYARBAKIR (AA) - Çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden ailelerin, seslerini duyurmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde başlattıkları oturma eylemi devam ediyor. Çocuklarının dağa kaçırıldığını ileri süren iki ailenin de eyleme katılmasıyla ailelerin sayısı 6'ya çıktı.

Bir grup sivil toplum kuruluşu adına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileleri ziyaret ettikten sonra açıklama yapan Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş, dağa götürülen çocukların ailelerinin başlattığı eyleme destek verdiklerini söyledi.

Çözüm süreciyle kan ve gözyaşının azaldığını ifade eden Memiş, birilerinin samimi davranmayarak süreci sekteye uğratmaya çalıştığını belirtti.

Çocukların tek silahının kalem olması gerektiğini vurgulayan Memiş, annelerin gözü yaşlı bırakılmasının kimsenin hakkı olmadığını dile getirdi.

"Birileri sürekli karakol yapıyor diye eleştiri yaparken, PKK'nın çocuklarımızı dağa götürmesi kabul edilir bir davranış değildir. Bunun adı da çözüm süreci değildir. Sürece darbe vurmaktır. Hükümetin samimi bir şekilde adım atarak başlatmış olduğu çözüm sürecini sabote etmektir" diyen Memiş, dağa götürülen çocukların geri gönderilmesi gerektiğini bildirdi.

Korku hegemonyasının oluşturulduğunu, bugüne kadar ailelerin böyle bir eylem yapamadıklarını vurgulayan Memiş, Fiskaya semtinde başlatılan eylemle korkuları yıkan aileleri de tebrik etmek istediğini sözlerine ekledi.

Tesettür Çağrı Platformu Başkanı Mehmet Duyu da "Yetki makamında oturan insanların bu ailelere karşı üç maymunu oynamaları kabul edilebilir bir durum değildir. Seçimlerde kapılarını çaldıkları insanlara bugün kendi kapılarını kapatanlar yarın bu insanlara nasıl bir hesap verecekler" diye konuştu.

- "Onların ciğeri yok mudur, bizim ciğerimizi yakıyorlar"

Eyleme yeni katılan annelerden Zeynep Baytok ise 18 yaşındaki oğlu Osman'ın 18 Nisan'da kaçırıldığını belirtti. Baytok, eşinin geçirdiği kazadan dolayı kendilerine bakamadığını, diğer çocuklarının da küçük olduğunu ifade ederek, oğlunun ailenin geçimini sağladığını anlattı.

Çocuğunun geri verilmesini isteyen Baytok, "Onların ciğeri yok mudur, bizim ciğerimizi yakıyorlar. Allah için çocuğumu istiyorum. Ciğerimizi yakmasınlar" dedi.

Oturma eylemine katılan Hediye Yıldız ie oğlu Yunus'un 4 yıl önce 17 yaşındayken dağa çıkarıldığını söyledi. Şu anda 21 yaşında olan oğlundan bugüne kadar hiç haber alamadığını söyleyen Yıldız, oğlunun bir an önce geri gönderilmesini istedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com