Terör örgütüyle bile uzlaş, kardeşim dediğinle küs!

Terör örgütüyle bile uzlaş, kardeşim dediğinle küs!
Zaman yazarı Ekrem Dumanlı AKP-cemaat kavgası ve Gül-Erdoğan arasındaki çekişmenin medyada bazıları tarafından gereksizce malzeme yapıldığını söyledi.

Dumanlı yazısında terör örgütüyle uzlaşma arandığı şu dönemde insanların birbirleriyle düşürülmeye çalışıldığını ve bunların ülke için ne kadar sakıncalı olduğunu kaleme alarak kavgayı kimlerin körüklediklerini maddeler halinde yazdı..

İşte Dumanlı’nın yazısının bir kısmı;

Yüreği tir tir titreyen gönül insanları son birkaç yıldır yapılan fitne kışkırtmalarından tedirgin. “AKP-Cemaat kavgası” denirken onların kalbine bir hançer saplanıyor. “Gül-Erdoğan çekişmesi” denirken onların yüreği ağzına geliyor. Bu muazzam ıstırabı toy delikanlılar, gamsız, dertsiz yaramaz çocuklar hissetmeyebilir. Anadolu’nun sinesinden yükselen sessiz çığlığı, hayatında uhuvvet için bir damla gözyaşı dökmemiş kalemşörler ve salon beyzadeleri duymayabilir, ama durum budur. İhtilafı körükleyenler kısa vadede bir popülarite yakalasa ve psikolojik bir avantaj sağlasa bile tarih onları hayır ile yâd etmeyecek. Bu topraklarda uhuvveti sarsan kim olursa olsun, hiçbir zaman hürmetle yâd edilmedi çünkü...

Her konuda herkes aynı şeyleri düşünmek zorunda değil. “Ümmetimin ihtilafında rahmet vardır.” hükmündeki rahmet, farklı fikirlerin ortaya çıkacağı düşünce zenginliğini de işaretliyor. “Herkes benim gibi düşünmeli!” demek yerine “Farklı düşüncelerden nasıl istifade etmeliyim?” demek zorundayız. Rahmet ancak farklı fikirlerin rengârenk bir kanaviçe haline gelmesiyle tebellür edebilir.

Önemli bir tehlike: Muhafazakâr kesimin aydınları ve seçkinleri, neşet ettikleri zeminden her geçen gün biraz daha kopuyor. O kopuş bir çeşit sınıf atlama algısı, bazen de sarhoşluğu getiriyor yanında. Bu nedenle toplumun nabzı yeterince tutulamıyor. Daha kötüsü, dünyaya iktidar savaşları ve akıl oyunları açısından bakanlar ve her hadiseyi “güç savaşları” üzerinden okumaya çalışanlar uzaya fırlatılmışçasına kendi öz benliğinden uzaklaşıyor. Yeni inşa edilen sırça köşklerden Anadolu’nun yürek sancısını duymak çok da kolay olmasa gerek. “AKP-Cemaat kavgası” gibi yaldızlı laflar yeni medyanın bazı cengâver mensuplarınca cazip bir zevzeklik konusu gibi algılansa da, uhuvveti sarsıcı bütün yaklaşımlar kamu vicdanını yaralıyor. ‘Gül-Erdoğan kavgası’ndaki goygoyculuk da öyle. Tabii ki Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız arasında görüş ayrılıkları olabilir. O ihtilafın tesadüm-ü efkâr çerçevesinde cereyan etmesi ve yeni fikirlere zemin hazırlaması söz konusuyken her farklı düşünceyi bir fitneye dönüştürmek kime fayda sağlar ki!

Bugün kanlı bir terör örgütüyle bile “uzlaşma zemini" aranırken insanların “kardeşler”ini, “arkadaşlar”ını, “dostlar”ını küstürmelerinin ciddi bir anlamı olamaz. Kavgayı kimler körüklüyor? 1- Her ne olursa olsun fitne çıkarmaya ta baştan karar vermiş şer odaklar. 2- Dava adamı olamadığı için hevâ adamı olmuş, kıskançlık ve ihtirasın zebunu haline gelmiş insanlar. 3- Hangi badirelerden geçilerek bugünlere gelindiğini bilmeyen çilesiz, gamsız kişiler. Birinci zümreye söyleyecek sözüm yok; onlar cibilliyetlerinin gereğini yapıyor. Peki diğerleri? Onca devasa problem varken birbirinizi yerseniz, makam mevki derdine düşerseniz, birbirinize karşı gıybet ve kıyım yarışına tutuşursanız dönüp Anadolu insanına nasıl hesap vereceksiniz? Hangi ağzı dualı ana, hangi çilekeş baba incir çekirdeğini doldurmayacak mazeretlerinizi kabul edebilir? Sosyolojik yelpazede iç içe girmiş kitlelerden bahsediyoruz. Aynı evde, aynı mahallede, aynı camide... Davalar ortak, dualar müşterek. Bu gerçeği tarumar etmeye teşebbüs, fitne değil de nedir? Onu da Hazreti Peygamber şöyle tasvir ediyor: “(…) fitne zamanında oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan daha hayırlı olacak.” Ey yangına benzin dökeceğim diye birbirinin sırtına basanlar, kendinize yukarıdaki hadis-i şeriften bir yer bulun. Sonra gidin analara babalara sorun; nasıl dua alabileceğinizi onlardan öğrenin. Vesselam… (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com