Terör Uzmanı Emekli Albay'dan şok tespitler

Terör Uzmanı Emekli Albay'dan şok tespitler
CNN Türk ekranlarında yayınlanan 5N1K programında dün Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtlayan Terör Uzmanı, Emekli Kıdemli Albay Mithat Işık, bölgeyle ilgili şok tespitlerde bulundu: “Boğazın altından tünel kazıyoruz, on tane hudut karakollarını yapamıyor
Sansursuzhaber.comTerör Uzmanı Emekli Kıdemli Albay Işık, “Türkiye gibi güçlü bir devlet, boğazın altından tünel yapıyorum, İstanbul'a alternatif boğaz açacağım, Sinop'un iki tarafını birleştireceğim diyen bir ülke, hala 10 tane karakolu bir tane müteahhite emanet etmişse biz yarın da aynı acıyı yaşarız” dedi.
 
“30 yıldır terörle savaşıyoruz ancak toplasanız 30 aylık stratejimiz yok” diyen Terör Uzmanı Işık’ın bölgeyle ilgili tespitlerinden satır başları:
 
TERÖRÜN KAYNAĞI 290 KM SAHİPSİZ BÖLGE!
 
“ZAP'ın doğusunda yani Çukurca ile Yüksekova arasında yani İran sınırı arasında kalan bölgede problem yaşıyoruz biz. Burada İran Irak savaşından sonra bu bölgede kontrolsüz bir toprak oluştu. Bu topraklara haritada baktığımızda her ne kadar Irak sınırları içerisinde gözüküyorsa da Silopi'den itibaren Derinli yani İran sınırının 290 km'lik uzunluktaki bölge sahipsiz bir bölge. Burada terör örgütü faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye bu sahipsiz bölgenin Çukurca ile Silopi arasında kalan Irak toprakları içerisinde Metina dağının kuzey yamaçlarını içine alacak bölgede, bir tampon bölge oluşturdu, Barzani birlikleriyle beraber. Dolayısıyla Cudi Dağı ve batısında Cizre arasındaki karakollara bu tür eylemleri önledi.”
 
MÜTEAHHİTLERİN ARAÇLARI YAKILDI, KARAKOL İNŞAATLARI DURDU
 
“Sınır karakollarında güvenli bina inşaatının yapılmadığının altını çizen Işık, "Ne yazık ki koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugün boğazın altından tünel geçişi açmasına rağmen, buradaki sayısı 10'u bulamayacak olan bu ileri üs bölgesindeki bu mevzileri yapamadı. Neden yapamadı? Bunlar TOKİ'ye verildi. TOKİ bir takım müteahhitlere burasını ihale etti. Ancak burayı yapmak için giden müteahhitler araçları yakıldığında, inşaatı yapmadığı için en az bir yıl geriye kaldı. Bu karakollar bence devletin kontrolünde ya Genel Kurmay İnşaat Emlak Dairesi'ne verilecek ve tabur üs merkezlerinde blok betonlarlar yapılacak.”
 
GÜÇLÜ KARAKOLLAR İNŞA EDİLMELİ
 
“Burada insanların daha güvenli olması için bu beton kalıpları gidip oraya monte edeceksiniz. Bunları yaparken de hakim araziye bu karakolları koyacaksınız. Bu karakolları korumakla sorun bitmiyor çünkü Çukurca'dan başladığımız zaman İran sınırına kadar ve 290 km uzunluğunda yaklaşık bazı yerlerde 8 km bazı yerlerde 30 km derinliğinde sahipsiz topraklar var. İşte bu toprakların içerisinde Havaşin, Basyan, Zap, Hakkut daha doğuya doğru gittiğinizde de Kandil üs merkezleri var. O halde bu karakolları sağlam tuttuktan sonra şunları yapmamız lazım bizim:”
 
SİLAHLI HELİKOPTER SAYISI NEDEN AZ?
 
“Birincisi silahlı helikopter sayımızı artırmamız lazım: Bu üs merkezlerimizde bir problem olduğu zaman Hakkari'den helikopterin gelmesi 7 buçuk dakika, Şırnak'tan kalkan bir helikopterin bu karakolu korumak için gelişi 45 dakika, Diyarbakır'da tutuyorsanız gelişi 2 buçuk saat. Bu dediğim merkezleri, Hakkari'de, Şırnak'ta, Yüksekova'da, Van'da güvenli tutabilmeniz için silahlı helikopter sayınızın fazla olması lazım. Ne yazık ki elimizde bu imkan yok.”
 
SAHİPSİZ BÖLGEYE NEDEN BOŞ BIRAKILIYOR?
 
“İkincisi de; Zap'ın batısında uyguladığı yani Çukurca ile Silopi arasında bıraktığı Irak'ın o sahipsiz topraklarına gidip sahip çıkacak. Bunu yapması için de bazı bölgelerde 8 km bazı bölgelerde 25 km derinliğe inecek. Çukurca'nın ilerisine gittiğiniz zaman orada Sitekan diye bir bölge var. Bu bölgede daha önce Peşmergelerin bir alayı vardı. Çektiler oradan. Bizim gidip orayı yeterli bir güçle tutmamız gerek. Orayı tuttuğumuz zaman Zap'tan teröristlerin çıktığını önlediğimiz gibi, Hakkuk'tan da çıkıp bizim bu karakollarımıza gelişi, Irak topraklarında oluşturacağımız bu kontrollü bölgeyle sağlamız gerekir. PKK bunun Irak toprağı olduğunu kabul etmiyor, İran kabul etmiyor. Barzani burası benim toprağım, burada ben otoriteyim diyor. Biz o zaman diyeceğiz ki, Gel kardeşim (Maliki'ye), hudut senin hududun ise hudut iki devlet tarafından beraber tutulur. Biz ne yazık ki bu 290 km lik hududu tek ülke olarak tutmaya kalkıyoruz. Karşımızda da devlet olmadığı için problem çıkıyor. Barzani söylüyorsun, 'Benim peşmergem yok' diyor, o zaman yapılacak (söylenecek) şey, 'Gel sen peşmergelerini ver ben güç vereyim müşterek tutalım. Tutulmuyorsa da gidip biz bu iki kampın çıkışını (Zap'ın çıkışını, Hakkuk'un çıkışını) kontol edecek olan Sitekan bölgesinde ki yeri tutmamız lazım. Gidip buraya güçlü takviyeli bir tugay vermemiz lazım. Silahlı helikopterleri olan, zırhlı birlikleri olan.”
 
HUDUT TAMAMEN PROFESYONEL ASKERLERLE TUTULMALI
 
“Türkiye profesyonel askerliğe giriyor biliyorsunuz. Onlar varken, siz Trakya'dan, Tekirdağ'dan bir iç bölgenin taburunu Derecik gibi problemin en yoğun olduğu Zap'ın ve Hakurk'un çıkışının karşısında olan noktaya koymak ta yanlış bir hareket olur.”
 
ZAP’TA ÜÇ NOKTAYI İYİ TUTMANIZ LAZIM
 
“Zap dediğiniz bölgede tutulacak 3 bölge vardır. Metinanın Zap'a bakan kısmı, güneyinde Link dağı ve Link dağının doğusundaki tepe. Ya Barzani peşmergelerini verecek müşterek tutulacak. Bu 3 tepenin tutulması lazım. Buraları tutulduğu zaman Zap'ta kimse barınamaz.”
 
30 YILDIR SAVAŞIYORUZ, TOPLASANIZ 30 AYLIK STRATEJİMİZ YOK!
 
“Türkiye'nin terörle mücadele konusunda oluşmuş bir askeri stratejisi yok. Biz terörü 30 yıldır yaşadık ama biz terörle 30 yıldır mücadele etmiyoruz. Türkiye'nin kararlı olarak, siyasi ve askeri kararlılıkla mücadelesi toplasanız 30 ay değildir. Yoksa PKK denen bir örgütün bu kadar Türk ordusunun karşısında durması mümkün değil. Yani burada bir takım problemler var. Bir genel kurmay başkanı Ankara'da durduğunun dörtte biri kadar Hakkari'de, Şırnak'ta dursun, gitsin Dağlıca'da iki gece yatsın. Siyasilerden başbakanımız İstanbul'a gittiğinin yüzde 1'i kadar Hakkari'ye gitsin bir gece geçirsin. Konuklarını Hakkari'de kabul etsin, Van'da kabul etsin. Gitsinler Dağlıca'yı görsünler. Evet basıldığı zaman Hantepli'ye gidildi. Hantepli'ye gidildiğinde herkes kum torbasının arkasında saklanacak yer arıyor. Böyle birşey olamaz. Gitmişseniz göğsünüzü gere gere duracaksınız, oradaki problemi göreceksiniz. Oradaki insanlara şunu diyeceksiniz, kardeşim ben oraya geliyorum. Türk askeri hangi suyu içiyorsa ben onu içeceğim, hangi tabaktan yemek yiyorsa ben onu yiyeceğim. Hangi çadırda yatıyorsa ben bir gece orada kalacağım diyeceksiniz. Bu çözülmeyecek bir problem değil.”
 
10 KARAKOLU BİR TANE MÜTEAHHİDE EMANET ETMİŞİZ
 
“Türkiye gibi güçlü bir devlet, boğazın altından tünel yapıyorum, İstanbul'a alternatif boğaz açacağım, Sinop'un iki tarafını birleştireceğim diyen bir ülke hala 10 tane karakolu  bir tane müteahhide emanet etmişseniz biz yarın da aynı acıyı yaşarız.” 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com