Terör yok edilmesi gereken bir bela!

Terör yok edilmesi gereken bir bela!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24. Dönem Meclis açılışında konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığın en önemli konuşmalardan biri olarak saydığı, 3 haftadır danışmanlarıyla birlikte hazırladığı Meclis açılışı konuşmasını yaptı.Gül, konuşması sırasında alkış aldı.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 24. Dönem Meclis açılışında yaptığı konuşmaların satır başları şöyle:
 
HESAP VEREN BİR DEVLET ANLAYIŞI OLMALIDIR
 
12 Haziran seçimleri halkımızın özlemlerini yansıtan bir tablo ortaya koydu. Her siyasi parti ve milletvekilleri ortak gelecek umutlarımız adına kendi tezlerini ortaya koyacak. Bu Meclis'e 1921 ve 1924 anayasalarından sonre ilk kez bir anayasa yapma görevi verildi. Asgari müşterek ve temel değerlerimizin neler olduğu konusunun farkındayız. Yeni anayasa süreci kısır kavgalarla tekemmül ettirebilecek bir süreç değildir. Yeni anayasa sürecini üslup ve usul hatalarına kurban etmeyelim. Yeni anayasada vizyon ve yazım çok önemlidir. Sadece hesap soran değil, hesap veren bir devlet anlayışını yansıtmalıdır.
 
FREN VE DENGE SİSTEMİ BULUNMALIDIR

 
Fren ve denge sistemlerini içinde barındırmalıdır. Anayasanın taşıması gereken tek mühür milletimizin mührü olmalıdır. İç barışı pekiştirmenin en etkili yolu ülkemizi her açıdan birinci sınıf demokrasiye dönüştürmektir. Hukuk siyasi üstünlük mücadelesinin bir aracı değildir. Bağımsız ve tarafsız bir yargı demokrasininin vazgeçilmez bir şartıdır.
 
TERÖR YOK EDİLMESİ GEREKN BİR BELADIR
 
Demokrasi terörle mücadelenin en etkin yoludur. Artan terör eylemleri demokrasimize de kastetmektedir. Terörle mücadele aynı zamanda demokrasiyi koruma ve yükseltme mücadelemizdir. Devletin bütünlüğüne dönük saldırılırar bir hak arayışı olarak sunulamaz. Terör yok edilmesi gereken bir beladır. Son saldırılar utanç verici saldırılardır.
 
TERÖRÜ TELİN ETMEK NAMUS BORCUDUR
 
Teröristleri herkesin şiddetle telin etmesi insanlığa karşı bir namus borcudur. Kan ve şiddetle hak alma arayışında olanlar demokratik adımları terörün sonucu sayanlar yanılmaktadır. Terör olmasaydı demokratik standartlar ve ekonomik olarak çok daha iyi bir Türkiye'de yaşıyor olacaktık. Tüm partilere uzlaşma ve itidal çağrısı yapmayı borç biliyorum."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com