Terörist başından Türkiye’ye sert mesaj!

Terörist başından Türkiye’ye sert mesaj!
PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD'nin başında bulunan Salih Müslim, Türkiye'nin güvenlik gerekçesiyle Suriye sınırına ördüğü duvarı sert bir dille eleştirdi.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kürtlerin bu duvarı bir gün yıkıp, Berlin Duvarı gibi parçalarını anı diye saklayacağını ileri sürdü.

Irak’taki Kürt Bölgesi’ne Simelka Sınır Kapısı’ndan geçişine izin verilmediği için başka yollardan Irak’a geçen ve Bağdat üzerinden Avrupa’ya giden Salih Müslim, PKK ile aynı çizgide yayın yapan Sterk TV’ye açıklamalarda bulundu. Suriye’nin Kürt bölgesi ile merkezi Bağdat yönetimine bağlı bulunan Musul arasındaki Tel Koçer Sınır Kapısı’nın 3 gün önce PYD’nin eline geçmesini değerlendiren Salih Müslim, bu sınır kapısının kendilerine karşı uygulanan amborgoya karşı alternatif olduğunu söyledi. Tel Koçer Sınır Kapısı’nın ele geçirilmesinin siyasi açıdan da değişimleri beraberinde getireceğini iddia eden PYD Eş Başkanı Salih Müslim, şöyle dedi:

“Batı Kürdistan’ı (Rojava olarak nitelendirilen Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesi) ambargo altında tutma çabalarına karşı yeni bir alternatif oluştu. Siyaseten yeni bir alternatif açtı. Rojava’yı amborgo altında bulundurmak istiyenlere karşı yeni bir alternatif çıktı. Tel Koçer Sınır Kapısı, ticaret ve insani yardım için de bir alternatif kapıdır.”

ABD ve Rusya öncülüğünde Suriye üzerine yapılması planlanan 2’nci Cenevre Konferansı’na ilişkin görüşlerini de anlatan Salih Müslim, tüm çevrelerle geniş bir diplomatik faaliyet içinde olduklarını bildirdi. Müslim, muhataplarına “Eğer Suriye’ye demokrasi getirmek istiyorsanız, Kürt sorunu çözülmeden bu mümkün değil” mesajını verdiklerini söyledi. Kütler’in bu konferansa kendi iradeleri ile katılmak istediğini ifade eden Müslim, bu iradenin de Kürt Yüksek Konseyi olduğunu vurguladı. Mevcut durumda Suriye’de en örgütlü halkın Kürtler olduğunu, en disiplinli ve örgütlü askeri gücün de YPG olduğunun söyleyen PYD Eşbaşkanı Müslim, “Demokrasiyi isteyen ve onun için mücadele eden YPG’dir” diye konuştu.

Türkiye tarafından Türkiye-Suriye sınırının bazı bölgelerinde yapılmak istenen duvara da değinen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, “Tüm dünyada utanç duvarları yıkılırken, Türkiye utanç duvarını inşaa etmeye çalışıyor. Bir gün Kürtler de Berlin duvarı gibi bu duvarı yıkarak, parçalarını anı olarak saklayacaklardır” dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com