Terörist eğitimli biri!

Terörist eğitimli biri!
İçişleri Bakanı, deniz otobüsünü kaçıran teröristin, örgütün Kocaeli Gençlik sorumlusu 1984 doğumlu Mensur Güzel olduğunu açıkladı

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kocaeli’de deniz otobüsünü kaçıran ve gemiye düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirilen teröristin 1984 doğumlu, Diyarbakır’ın Kulp ilçesi nüfusuna kayıtlı Mensur Güzel olduğunu bildirdi.
 
Bakan Şahin, Kocaeli Belediyesine ait deniz otobüsünün kaçırılmasının bir terör olayı olduğunu, düzenlenen başarılı bir operasyonla teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi. Olayın başından sonuna kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde çalışma yürütüldüğünü ifade eden Şahin, Kocaeli ve İstanbul valiliklerinin koordinesinde, tüm gelişmelerin yakından takip edildiğini vurguladı.
 
Operasyonun İstanbul polisinin yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirdiğini ve başarıyla sonuçlandığını kaydeden Şahin, "Ortak aklı kullanarak sonuca gidilen bir operasyon oldu" dedi.
 
Olayın her aşamasında görev alan İstanbul ve Kocaeli Valilerine, İstanbul polisine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile olayı Ankara’dan takip eden Emniyet Genel Müdürü’ne teşekkür eden Şahin, bu süre içinde kendilerine destek veren ve yanlarında olan Başbakan Erdoğan’a da teşkilatları adına teşekkürlerini sunduğunu belirtti.
 
Üzerinden 450 gram A-4 tipi patlayıcı çıktı

Operasyon sonucu etkisiz hale getirilen teröristin üzerinden başkaları adına düzenlenmiş çeşitli kimlikler çıktığını bildiren İçişleri Bakanı Şahin,
yapılan araştırma sonucu teröristin 1984 doğumlu, Diyarbakır’ın Kulp ilçesi nüfusuna kayıtlı Mensur Güzel olduğunun tespit edildiğini söyledi.
Teröristin konuşmaları ve davranışlarından yüksekokul eğitimi almış olabileceğini ifade eden Şahin, terör örgütünün Kocaeli bölgesinde gençlik sorumlusu olarak görev aldığını, 2009’da askere gittiğini ve bu sırada firar ederek terör örgütüne karıştığı bilgisini verdi.
 
Teröristin üzerinden bomba düzeneği çıktığını anlatan Bakan Şahin, "Teröristin üzerinde bomba düzeneği var. Üç adet küçük tenekeye yerleştirilmiş toplamda 450 gram A-4 tipi patlayıcı bulunan bomba düzeneği. Ayrıca üzerine 5 tane boş şişe bağlamış, patlamanın tesiriyle etraftaki insanlara zarar vermek maksadıyla" dedi.
 
"AMACINI İFADE EDEMEDİ"

Öte yandan Kocaeli Valiliği'nde açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat  Ergün, teröristin sadece kaptan aracılığıyla konuştuğunu, herhangi biriyle konuşmadığını belirterek, "İçine kapanık olduğu ve amaçlarını da tam olarak ifade edemediğini gördüğümüz bir olaydı bu. Dolayısıyla teröristin amacının ne olduğunu kendisi de açıkça ifade edebilmiş değil. Çok net talepte de bulunmadı. Sabaha kadar kaptanla olan görüşmelerde kişinin amacının ne olduğu, ne talep ettiği net olarak anlaşılamadan bu olay, bu şekilde sonuçlanmış oldu" dedi.
 
Teröristin ne talep ettiğinin anlaşılamadığını vurgulayan Ergün, şöyle devam etti:
 
"Dolayısıyla net bir talep de geminin istikametiyle, ne tür bir beklentiyle örgüt, bu eylemi gerçekleştirmek istedi? Bunlar daha sonra yapılan, kişinin daha evvelki bağlantılarıyla da açığa çıkarılabilecektir. Dolayısıyla kişinin kendisinin bir örgüt üyesi olarak, ne talepte bulunarak bu eylemi yaptığına dair net bir bilgi oluşmadı."
 
Ergün, bir gazetecinin "olayda istihbarat zaafı bulunup bulunmadığına" ilişkin sorusunu şöyle yanıtladı:
 
"İstihbarat eylemi ne kadar geniş olursa olsun, ne kadar teknik imkanlarınız geniş olursa olsun, istihbarat ağının içine girmeyen bazı eylemler
de olabilmektedir. Ama nihayetinde böyle bir eylem gerçekleştirilmek istendiği, amaca ulaşamadan hem istihbarat teşkilatımızın, emniyet ve deniz kuvvetlerindeki SAT ve SAS komandolarımızın yaptıkları ince çalışmayla neticelendirilmiştir. Ayrıca bu kişi, terörist 1 saat boyunca da bu eylemden vazgeçmesi için ikna edilmeye çalışılmıştır. Güvenlik güçleri gemiye girdikten sonra 1 saat boyunca, kendisi ikna edilmeye çalışılmış ama buna rağmen ikna edilememiş ve vurulmak durumunda kalınmıştır"
 
"İMRALI'YA GİTME GİBİ BİR İSTEĞİ YOKTU"

Yolculardan Birol Dere teröristin gemide bulunduğu sırada mürettebatın kendilerine can yeleklerini giydirdiğini ifade etti. Gıda ve yakıt talep etmesi üzerine, güvenlik güçlerinin teröristi oyaladığını belirten Dere, "Belirsiz bir adamdı. ’Biz bu gece öleceğiz’ gibi tuhaf tuhaf şeyler söylemiş. Stajyerleri de bize bir şey söylememeleri konusunda uyarmış. Çok korktuk. Ama şimdi kurtulunca çok sevindim. Allah’a şükür aileme kavuştum"dedi.
 
Gemide bulunan stajyer öğrencilerden Seyit Memigüven de yakıtları kısıtlı olmasına rağmen bir süre ilerlediklerini anlattı. Memigüven, "Biraz daha devam ettik o şekilde. İlk başlarda bizi sürekli tehdit ediyordu. Sürekli olarak istediği rotada ilerledik. İmralı’ya gitme isteği gibi bir şey yoktu. Bana kalırsa zaten İmralı’nın yolunu da bilmiyordu. İstediği şeylerin yapılmaması durumunda hoş olmayan şeyler yapacağını söyledi. Yaşım da küçük olduğu için beni çok etkiledi olay" dedi.
 
Teröristin eylem süresince yetkililerle görüştüğünü ifade eden Memigüven, "Özellikle İstanbul Emniyetine çok teşekkür ediyorum. Teröristle sürekli
 irtibata geçerek kafasını karıştırdılar. Sürekli olarak onlara ’Benim kafamı karıştıramazsınız’ diyordu ama operasyonda kimse ne olduğunu anlayamadı. Yani o derece kafası karışmıştı. Bence operasyonun bu kadar başarılı olmasının nedeni de budur. Operasyon gayet başarılı geçti. Sürekli radardan yaklaşan olup olmadığını takip ediyorduk. Ama komandolarımız radara bile yakalanmadı. Kimse ne olduğunu göremedi" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com