Teröriste silah verip eğiten bir ülke

Teröriste silah verip eğiten bir ülke
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in teröre karşı ulusal uzlaşma önerilerini eleştirerek, "Bulunduğunuz makam bu ülkenin kurtuluşunu örgütleyen yüce kurumun başı, bu mücadeleyi örgütleyen Atatürk'ün makamıdır. Siz vatandaş Cemi

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in teröre karşı ulusal uzlaşma önerilerini eleştirerek, "Bulunduğunuz makam bu ülkenin kurtuluşunu örgütleyen yüce kurumun başı, bu mücadeleyi örgütleyen Atatürk'ün makamıdır. Siz vatandaş Cemil değilsiniz. TBMM Başkanısınız" dedi.

İnce, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Başkanı Çiçek'in çağrısını değerlendirdi. İnce, "CHP olarak TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'ten her zaman Anayasa ve TBMM İçtüzüğüne uygun hareket etmesini, kendisini seçen ve uzun süre içinde bulunduğu partiden kurtarmasını talep ettik. Eleştirilerimizin ana teması hep bu o oldu" dedi. İnce, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Kendisi, TBMM Başkanı olduktan sonra yeni bir Anayasa yapmayı öne çıkardı, bunun için çalışmalar başlattı. Oysa bu çalışma 8 milletvekili tutukluyken başarılı olmaz dedik. Milletin iradesi cezaevindeyken, yeni anayasa üzerinden özgürlük vaat etmek sadece laftır, demagojidir, boşa kürek çekmektir dedik. Nitekim gelişmeler bizleri bu konuda haklı çıkardı. Şimdi Sayın Çiçek teröre karşı ulusal uzlaşmadan bahsediyor.

Ama Anayasa ihlal edilerek, Meclis devre dışı bırakılarak bir başka ülkenin teröristleri beslenirken, onların eline silah verilip eğitilirken, gece ölüm avına çıkarılıp, gündüz korunurken, sesiniz çıkmıyor. Türkiye Cumhuriyeti bir başka ülkenin teröristlerini besleyerek, kendi ülkesindeki teröristle mücadele edemez, uzlaşma da yaratamaz. Sayın Çiçek Hatay'daki askeri kampta eğitilenler Türkiye Cumhuriyetinin imza koyduğu hangi uluslararası anlaşmanın, gereği oradadırlar?"


Hükümetin bir başka ülkenin askeri olarak tanımladığı insanları kendi topraklarımızda TBMM'nin hangi kararıyla o kamplara getirildiğini soran İnce, yapılanın da Anayasa'nın 90. ve 92. maddelerine aykırı olduğunu iddia etti. Hatay'daki kampları eleştiren İnce, "Bürokratların, yabancıların girebildiği ama seçilmiş milletvekillerinin, milletin iradesinin temsilcilerinin giremediği alanların olduğu bir ülkeden bahsediyoruz Sayın Çiçek? Böyle bir olgunun sözlükteki karşılığı nedir?" diyerek şunları söyledi:

"Daha dün Uludere olayını araştıran TBMM komisyonuna yetkililer bilgi vermediler. Milletin vekilleri, iktidarın ördüğü bürokratik duvarı aşamadı. Askeri yetkililer komisyonu oyalamaktan başka bir şey yapmadılar. Siz buna da gerekli tepkiyi gösteremediniz. Sayın Çiçek, sizi aşan, göreviniz olmayan fantastik işlerle uğraşmayın, Anayasanın üstünlüğü ilkesini ve TBMM'nin hukukunu koruyunuz, bunun için mücadele ediniz.

Türkiye bugün Suriye iç savaşında açıkça taraf olmuş, bununla kalmayıp savaşın içinde yer almaya başlamıştır. Türkiye, teröriste silah veren ve eğiten bir ülke olmuştur. Sizi bir kez daha milletin iradesinin ve anayasanın üstünlüğü ilkesini korumaya davet ediyoruz. Bulunduğunuz makam bu ülkenin kurtuluşunu örgütleyen yüce kurumun başı, bu mücadeleyi örgütleyen Atatürk'ün makamıdır. Siz vatandaş Cemil değilsiniz. TBMM Başkanısınız." 
(EAK)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com