Terörle Baş Edemedi Kitabını Yazdı!..

Terörle Baş Edemedi Kitabını Yazdı!..
Genelkurmay eski Başkanı Emekli Org. İlker Başbuğ, emeklilik günlerini kitap yazarak değerlendirdi. Remzi Kitabevi'nden çıkacak kitabın adı, 'Terör Örgütlerinin Sonu'.

Komutanlığı dönemindeki konuşmalarında akademik analizlerden alıntılar yapan Başbuğ'un kitabı da akademik çalışma niteliğinde. Dünyadan örneklerle terör örgütlerini anlatan Başbuğ, PKK'ya geniş yer ayırdı. Başbuğ'a yakın isimler 'Uzun suredir üzerinde çalışıyordu' diyor.

ETNİK FARKLIKLAR VARSA: Kitabın tanıtım yazısındaki etnik farklılıklar vurgusu dikkat çekici: Etnik farklılıkların olduğu ülkelerde, bu farklılıkların derinleşmesine neden olabilecek söz ve davranışlardan da kaçınılması gerekir. Aksi takdirde, ortaya çıkacak gelişmelerin kontrolü ve yönetilmesi zorlaşabilir. İlker Başbuğ bu kitapta, bilimsel bir bakışla terör örgütlerinin nasıl sonlandırılabileceği ve etnik farklılıkların yaşandığı ülkelerde başarıyla uygulanabilecek liberal demokrasinin esasları üzerinde duruyor.

'BAŞTA DÜŞÜNMEDİM'
BAŞBUĞ, kitapta 1 Eylül 2010'da emekli olduğunu, başlarda bir konu üzerinde çalışmayı düşünmediğini belirterek, 'Ancak, bazı gelişmeler, öneriler ve terörle mücadelenin Türkiye gündeminin başında yer almaya devam etmesi, bir an önce yazmamın uygun olacağını düşündürdü' diyor.

ABD'DEN GELEN MEKTUP: Başbuğ, ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) görevini yürüten Deniz Piyade Orgeneral James N. Mattis'in gönderdiği mektupların da kendisini kitabı yazmaya sürükleyen nedenler arasında olduğunu belirtiyor. Başbuğ kitabını da şöyle anlatıyor: Bu kitapta, sadece konulara ilişkin farklı bir pencere açılmaya çalışılmıştır, bir anı kitabı değildir. Özellikle, terörle mücadele etnik temelde hareket eden terör örgütlerine karşı yürütülüyor ise konu daha karmaşık hale dönüşebilir. Her ülkede etnik farklılıklar olabilir. Önemli olan bu etnik farklılıkların derinleşmesine meydan vermeden barış içinde yaşamanın yollarının bulunmasıdır. Terörle mücadelede demokrasinin ne kadar önemli olduğu ortadadır.'

Başbuğ kitabında Atatürk'ün demokrasiye ilişkin sözlerine yer veriyor, kitabın terörle mücadelede çalışanlar için bir referans olabileceğini belirtiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com