Tersanelerin sıkıntılarını aşma çalışmaları

Tersanelerin sıkıntılarını aşma çalışmaları
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aka:

ZONGULDAK (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, "Ülkemizden kaynaklanmasa bile uluslararası karakteri gereği küresel olaylardan, krizlerden en önce ve en hızlı etkilenen denizcilik sektörü oluyor" dedi.

Aka, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdür Vekili Hızırreis Deniz ile beraberindeki ilgililerle Ereğli'deki tersaneler bölgesinde incelemelerde bulundu.

Daha sonra Ereğli Deniz Ticaret Odasını ziyaret eden Aka, burada yaptığı konuşmada, yerinde görmek ile kağıt üzerinde değerlendirme yapmak arasında ciddi farklar olduğunu söyledi.

Aka, yerinde yapılan incelemelerde daha sağlıklı ve gerçekçi değerlendirmelerde bulunulabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ülkemizden kaynaklanmasa bile uluslararası karakteri gereği küresel olaylardan, krizlerden en önce ve en hızlı etkilenen denizcilik sektörü oluyor. Tersanelerin, gemi inşaat sanayinin maruz kaldığı krizin temelinde bu küresel kriz yatıyor. Hükumet olarak epey teşvikler düzelendi, kredi garanti fonu gibi gemi inşa sanayisini ayakta tutacak çok ciddi destekler sağlandı. Yelkenli gemilerin, yatların, teknelerin dolaştığı Karadeniz’de sezon kısa bile olsa denizciler 365 gün açılır. Denizcilik sektörünün hemen hemen tamamını yürüten 2 genel müdürümüz burada. Bu bölge için neler yapabiliriz, bu konuda fiziki durumu yerinde görmüş oldular, dönüşümüzde bunları değerlendireceğiz. 

Büyük yatırım ve fedakarlıklar yapılan tersaneleri bir krizin gelip yok etmesine seyirci kalamayız, mutlaka tedbir almamız ve destek vermemiz gerekir. O konuda hem bilinç hem de irade, fazlasıyla mevcut."

AK Parti Zonguldak Milletvekili Candan ise Ereğli bölgesinin en önemli sorununun tersanelerdeki ekonomik kriz olduğuna dikkati çekti.

Candan, tersanelerde çalışan insanların bir anda işsiz kalmasının yaklaşık 40 bin kişiyi olumsuz etkilediğini kaydetti.

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem de 2008 yılından sonra tersaneler bölgesinin sıkıntıya girdiğini belirterek , "Burada 3 bini taşeron olmak üzere 10 bin kişi işsiz kaldı. Bölgedeki 10 tersanenin 2'si işlerini bitirmeye çalışıyor, diğerleri ise yeni iş almak için mücadele ediyorlar. Dünyadaki deniz ticareti ve gemi inşa sanayisinin sıkıntıları Türkiye’yi de etkiliyor” diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com