Tersine Göç Şart

Tersine Göç Şart
Halkla ilişkiler şirketi Macromicro'nun kurucusu Aytekin Mert, olgunlaşan ekonomi içerisinde tersine göçün şart olduğunu söyledi.

Kamuoyunda 'beyin göçü' olarak bilinen Türkiye'nin yetişmiş iş gücünü kaybetmesinin yanında yurtiçinde de yeni imkânlar arayanlar İstanbul'a göç ediyor.

Son 10 yılda 4 kat büyüyen Türk ekonomisinde göçlerin önüne geçmenin yolları aranıyor. Halkla ilişkiler şirketi Macromicro'nun kurucusu Aytekin Mert, olgunlaşan ekonomi içerisinde tersine göçün şart olduğunun altını çizerek, bunun büyük şehirlere gelenlerin doğdukları şehre yatırım yapması ile mümkün olacağını belirtiyor. Samsun'da doğup büyüyen Mert, "Nefes aldığın zaman, geri vermek zorundasın. İstanbul doyduğum, hayatımı ikame ettiğim yer ama doğduğum yer Samsun. İleriye dönük olarak Samsun içinde bir şeyler üretmek, üretim için yatırımlar getirmek, istihdam oluşturmak istiyorum. En büyük hizmet bu şehirde istihdam üretmektir." diyor. İşi vasıtasıyla işadamlarıyla kurduğu yakın ilişkileri de Samsun'a yatırım yapmak için kullanacağını sözlerine ekliyor.

Üniversiteden sonra iş hayatına bir ajansta stajyer olarak başlayan girişimci, sonradan kurduğu şirketler ile TGRT, Kanal 7, TV 8, Skytürk, TRT, ATV, Show TV'ye Eko Ekstra, Ekolife, Macro, İş Dünyası ve Otolife gibi programlar yaptı. Mert, stajyerliğinin 8. ayında gazeteciliğe geçtiğini belirterek Zaman'ın Ekonomi Servisi'nde bir süre çalıştığını aktarıyor. Ardından televizyona program yapan bir firmaya geçtiğini belirten işadamı, 'ilişkilerim iyi, gazeteciliği ve ekonomiyi biliyorum' diyerek kendi firmasını kurduğunu ve TGRT'ye iş yaptığını anlatıyor. Bugün prodüksiyon, basın danışmanlığı, reklam hizmetleri ve halkla ilişkiler yapan şirketinde 20 kişiye istihdam sağladığını belirten Mert, 2009'da da Ndustrio şirketini kurarak endüstriyel mutfak sektöründe faaliyet göstermeye başladığını dile getiriyor. Yeni şirkette de 40 kişiye istihdam sağlayan Mert, kısa sürede bu rakamları 2 katına çıkarmayı hedefliyor. Bir sonraki aşamada doğduğu şehir olan Samsun'a yatırım yaparak oluşturacağı istihdam ile büyük şehirlere göçün önüne geçmek için üzerine düşeni yapacağını ifade ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com