“Tescilli ürün sayımızı 134'e çıkartık”

“Tescilli ürün sayımızı 134'e çıkartık”
ESKİŞEHİR ANADOLU TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ YENİ GELİŞTİRDİKLERİ ÜRÜNLERİ TANITTI

ESKİŞEHİR ANADOLU TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ YENİ GELİŞTİRDİKLERİ ÜRÜNLERİ TANITTI

Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Yakup Karaman düzenlediği basın toplantısında tarımsal üretime kazandırılan yeni çeşitleri tanıttı.
Enstitü Müdürü Yakup Karaman yaptığı açıklamada; 1925 yılında Atatürk' ün talimatıyla kurulan ve Türkiye'nin ilk Tarımsal Araştırma Enstitüsü olan Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü' nün 1925 yılında başladığı ıslah ve 1929 yılında başladığı kuru tarım çalışmaları ile günümüze kadar çalışmalarını aralıksız yürütmeye devam ettiğini belirtti.
Tarımsal araştırma faaliyetleri ile ıslah edildiğini belirten Karaman, 126 bitki çeşidine, 2010 yılında 1 buğday, 2011 yılında 2 haşhaş, 1 nohut, 1 kuru soğan, 1 aspir, 1 kuru fasulye, 1 hayvan pancarı ve 1 koca fiğ çeşidi ıslah ederek tescilli bitki çeşidi sayısını 134' e çıkardığını da sözlerine ekledi.
Yeni tescilli bitki çeşitleri ile çiftçinin ve sanayicinin istekleri doğrultusunda tarımsal üretime yeni halkalar eklendiğini bildiren Karaman, 'Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü' nün kuraklığa dayanıklılık konusunda da önemli çalışmalar yürütüyor. Özellikle iklim değişiklerinin yaşandığı ve yağış rejimlerinin değiştiği günümüzde kurağa dayanıklı bitki çeşitlerinin geliştirilmesi daha da önemli bir araştırma konusu olmuştur. Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü bu çalışmaları sonucunda ana çalışma konusu buğday yanında kurağa dayanıklı arpa, nohut ve aspir çeşitleri geliştirmiştir' dedi.
Enstitüde yapılan araştırma çalışmaları sonucu geliştirilen yeni teknolojiler ve çeşitler yetiştirme tekniği paketleri ile çiftçilere tanıtıldığını vurgulayan Karaman şöyle konuştu; 'Tescil ettirilen yeni bitki çeşitlerinin tarımsal üretim içinde yer alması için eğitim faaliyetleri yanında demonstrasyon, tarla günü, çiftçi inceleme gezileri vb. tarımsal yayım faaliyetleri yürütüldü.'
2011 yılında Enstitü tarafından tescil ettirilerek tarımsal üretime kazandırılan yeni çeşitlerin özellikleri;
Balcı: Yağ oranı bakımından mevcut çeşitlerden üstün, kurağa dayanıklı, dikenli aspir çeşidi.
Bulduk : Türkiye' nin ilk kuru ve taze fasulye kullanım amacına yönelik şeker fasulye çeşidi.
Balkan : Orta Anadolu ve Geçit Bölgesi kış şartlarına uygun, yüksek dane verimli koca fiğ çeşidi.
Nedimbey : Orta Anadolu ve Geçit Bölgesi şartlarına uygun, toprak üstü yumru yüksekliği ile hasadı kolay, ülkemizin kamu tescilli ilk hayvan pancarı çeşidi.
Tuncay : Yüksek verimli, iri meyveli, sofralık kullanıma, depolamaya ve sanayi kullanımına uygun soğan çeşidi.
Ömürcan : Tohum, kapsül verimi ve yağ oranı yüksek, morfin oranı iyi haki tohum rengine sahip, sahil bölgeleri hariç her bölgede yetişebilen haşhaş çeşididir.
İzzetbey : Tohum ve kapsül verimi, yağ oranı yüksek, morfin oranı iyi beyaz tohum rengine sahip, sahil bölgeleri hariç her bölgede yetişebilen haşhaş çeşidi.
Enstitü tarafından daha önceki yıllarda tescil ettirilen, ülkede geniş ekim alanlarına sahip kurağa dayanıklı buğday ve nohut çeşitleri;
ES 26 : Sarı pasa dayanıklı yeni Gerek çeşidi
Müfitbey : Kurağa ve kışa dayanıklı, beyaz sert daneli, sahil bölgeleri hariç her bölgede yetişebilen, yüksek verimli ve bir sulamayla verimini artıran, Toprak Kaynaklı Buğday Mozaik Virüsüne (Cücelik Hastalığına) dayanıklı ekmeklik buğday çeşidi.
Sönmez 01 : Kurağa ve kışa dayanıklı, kırmızı sert daneli, sahil bölgesi hariç her bölgede yetişebilen, yüksek verimli ve bir sulamayla verimini artıran sarı pasa dayanıklı buğday çeşidi.
İnce 04 : Verimi yüksek, yatmaya dayanıklı, sahil bölgesi hariç her bölgede yetişebilen iki sıralı arpa çeşidi.
Azkan : Biçerdöverle hasada uygun, yemeklik, iri daneli ve nohut yetiştiriciliği yapılabilen her bölgede yetişebilen nohut çeşidi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com