Teşekkür edeceklerine konuşuyorlar

Teşekkür edeceklerine konuşuyorlar
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Allianoi antik kentine, 3. köprü güzergahına ve 2B arazilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Allianoi antik kentine, 3. köprü güzergahına ve
2B arazilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Eroğlu, Ilısu'da yaptığı incelemelerin ardından Ankara'ya dönüşünde basın mensuplarına çevre alanındaki çeşitli konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Alianoi Antik Kentine ilişkin çalışmaları anlatan Eroğlu, burasının tarihte Paşa Ilıcası olarak bilindiğini ve bölgenin Alianoi olduğuna yönelik bir belge bulunmadığını söyledi. Eroğlu, bazı tarihçilerin burasının Alianoi olabileceğini söylediğini, bazı tarihçilerin ise belge bulunmadığı gerekçesiyle buna karşı çıktığını anlattı.
YÖK İNCELESİN
YÖK'ten konuyu incelemesini istediklerini belirten Eroğlu, şöyle konuştu:
''YÖK incelesin Alianoi ise Alianoi, Paşa Ilıcası ise Paşa Ilıcası bizi ilgilendirmiyor. Biz korumak için her türlü gayreti sarf ediyoruz. Başkaları sadece konuşuyor ama biz korumak için gayret gösteriyoruz. Konuşanların hiç birinin benim yaptıklarımın zerresi kadar yaptığı bir şey yok.
Çalışmalar bilim kurullarının raporları doğrultusunda yapılıyor. Konunun sahibi olmamamıza karşın, burasının korunması için destek veren biziz ama hedef tahtası haline geliyoruz. Ben buna isyan ediyorum.
Buradaki eserler bir sütun ve çeşmeden ibaret. Her yerde var. Biz çıkarmasak kimsenin haberi yoktu. Benim işim baraj yapmak ama burayı daha iyi korumak için üzerimize düşeni hakkıyla yerine getirdik. Bazıları teşekkür edecekleri yerde konuşuyorlar. Bizden başka kimse burası için bir şey yapmıyor, biz korumaya çalışıyoruz ama hedef tahtası haline geliyoruz.''
Buraya yapılacak barajın yılda 55 milyon lira gelir getireceğini ifade eden Eroğlu, yaşanan gecikme nedeniyle çiftçilerin 175 milyon lira kaybı olduğunu savundu.

3. KÖPRÜ İÇİN EN İDEAL GÜZERGAH
İstanbul'a yapılacak 3. Köprüyle ilgili de konuşan Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü ve ilgili diğer birimlerin güzergah konusunda incelemelerde bulunduğunu söyledi. Buna göre, güzergahın en ideal yerden geçeceğini dile getiren Eroğlu, ''3. köprü için tabiatın tahrip edilmemesi, tarihi eserlerin katledilmemesi ve kesilecek ağacın 10 katı fidan dikilmesini şart koşuyoruz'' dedi.
2B ARAZİLERİ
2B arazilerine ilişkin çalışmaları anlatan Eroğlu, bu bölgelerin 31 Aralık 1981'den önce orman vasfını yitirmiş alanlar olduğunu vurguladı.
Konunun bugüne kadar alan tespiti yapılamadığından çözülemediğini belirten Eroğlu, büyük ölçekli harita yönetmeliğine göre bunların sınırlarının belirlenmesi gerektiğini kaydetti.
Eroğlu, ''Biz mutlaka 2B alanlarının 2 katı kadar alanın ağaçlandırılması konusunu kanuna yazdırmayı teklif edeceğiz. Belirlenen alan ne ise 2 katı kadar alanı ağaçlandıracağız'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com