TESK Genel Başkanı Palandöken:

TESK Genel Başkanı Palandöken:
" Otobüs şoförlerine getirilen standart ile korsan taşımacılık ve gündelik şoförlük yapmanın önüne geçilecek"

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, otobüs şoförlerine getirilen standartlar ile korsan taşımacılık ve gündelik şoförlük yapmanın önüne geçileceğini bildirdi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (IBB) işbirliğiyle hazırladıkları ulusal meslek standardı kapsamında şehir içi toplu taşımada otobüs şoförlerinin uyması gereken kuralları belirlediklerini ifade etti.

TESK Başkanı, daha önce taksi, minibüs ve servis aracı sürücülerine ilişkin mesleki standartların tespit edildiğini, tüm meslek grupları için standart çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Otobüs şoförü standartlarına göre, şoförlerin müşterilerine güler yüzlü ve nazik davranmaları gerektiğini vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

"Otobüs şoförleri öncelikle kullandıkları aracı iyi tanıyacaklar. Dikkat ve konsantrasyon becerisinin yanı sıra el-göz-ayak koordinasyon becerisine ve güvenli ekonomik araç kullanma bilgisine de sahip olacaklar. Ayrıca günlük hava ve yol durumunu takip ederek şartlara uyacaklar, sefer planlaması yaparak yemek, mola ve ihtiyaç zamanlarını planlayacaklar, Hazırlanan standartla otobüs şoförlerimiz artık acil ve stresli durumlarda soğukkanlı ve sakin olacaklar. Aracın temizlik, düzen ve tertibine özen gösterecekler. Kişisel bakım ve hijyene dikkat edecek, değişime açık olacak, insan ilişkilerine özen gösterecekler."

Palandöken, amaçlarının nitelikli iş gücünün artırılması olduğunu belirterek, bu kapsamda yetkili odalar tarafından şoförlere eğitim verileceğini ifade etti. Eğitim sonunda sınav da yapılacağını belirten Palandöken, standartlara uygun sertifika almayanların otobüs şoförü olamayacağını bildirdi. Palandöken, söz konusu uygulama ile korsan taşımacılık ve gündelik şoförlük yapmanın da önüne geçileceğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com