TESKOMB 64. Yıl Vizyon Buluşması

TESKOMB 64. Yıl Vizyon Buluşması
Başbakan Erdoğan: (2)

ANKARA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "30 Mart, bir dönemin kapandığı tarih olacak, 30 Mart son çetenin yeni Ergenekon çetesinin tasfiye edildiği tarih olacak. 30 Mart, istikrarın, huzurun, güven ortamının, baharın ve barış ortamının, büyük Türkiye hedeflerinin sarsılmaz bir güç kazanacağı tarih olacak" dedi.

Erdoğan, Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) "TESKOMB 64. Yıl Vizyon Buluşması" etkinliğinde yaptığı konuşmada, devletin kurumları içindeki "paralel unsurlar tarafından" baskıya maruz kalanlara "gelsin bizi bulsunlar" diye seslendi.

"Bu paralel devleti de bunların zulmünü de Allah'ın izniyle kökünden kazıyacağız ama bunu hep birlikte yapacağız. Bakın şu anda bunları ayakta tutan maalesef muhalefet partileridir. Aslında, bu paralel yapı, muhalefet partilerini aldattı ve aldatıyor" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"30 Mart'ta da kaybedeceklerini anlayan muhalefet partileri, bu Pensilvanya'daki zatın ceketinin içine girdiler. İradelerini, siyasetlerini oraya teslim ettiler. Oradan bir şey elde edeceklerini zannediyorlar. Medyada, sosyal medyada, muhalefet adına bu paralel yapı çalışıyor, ama millet de bunları görüyor. Bütün şehirlerde, milletimin akın akın meydanlara koştuğunu, oynanan oyuna çok güçlü şekilde itiraz ettiğini görüyoruz. 

30 Mart, bir dönemin kapandığı tarih olacak, 30 Mart son çetenin yeni Ergenekon çetesinin tasfiye edildiği tarih olacak. 30 Mart, istikrarın, huzurun, güven ortamının, baharın ve barış ortamının, büyük Türkiye hedeflerinin sarsılmaz bir güç kazanacağı tarih olacak."

Erdoğan, esnaf ve zanaatkarın desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Türkiye için, milletimiz için, bu kutlu mücadelede esnafımızın bize destek vereceğine yürekten inanıyorum" dedi.

-"Krediler üzerinde bir faiz baskısı oluştu"

Esnafın kullandığı krediler üzerinde TESKOMB ve Halkbank'ın güzel çalışmalar yaptığını belirten Erdoğan, 2002 yılında Halkbank'ın AK Parti hükümetinden önce esnafa kredi verirken uyguladığı faiz oranının yüzde 47 olduğunu anımsattı. Erdoğan, şu anda bu oranı, kendilerinin yüzde 4-5 makasına çektiklerini dile getirerek, "Hale bakın, 47 nire, 4 nire? Aradaki bu fark, kimin cebinde kaldı? Esnafımın cebinde kaldı" diye konuştu.

Son olaylarla, "krediler üzerinde bir faiz baskısı oluştuğunu" ifade eden Erdoğan, ancak kendilerinin bu kredi baskısını esnafa yansıtmadıklarını, esnafa uygulanan kredi faizini artırmadıklarını söyledi. Erdoğan, "Kardeşlerim, çok çok olağanüstü bir durum olmadıkça da faiz oranını artırmayacağız. Faiz oranını artırmadığımız gibi bazı önemli düzenlemeler de yapıyoruz. İnşallah faizsiz bankacılıkla ilgili Ziraat Bankamızın çalışması var, Halk Bankamızın çalışması var, Vakıfbank'ın çalışması var" ifadesini kullandı. 

Kredi limitlerinin gruplarına göre 40 bin lira ile 125 bin lira arasında değiştiğini ancak şimdi bu limitleri en düşük 75 bin lira, en yüksek 150 bin lira olarak yeniden düzenlediklerini dile getiren Erdoğan, TESKOMB'un da kredilerden aldığı bloke sermaye payını 1,5 puandan 1'e indirdiğini söyledi. 

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Şimdi Halkbank da bir adım attı, bankanın kredilerden aldığı komisyon payı, Halkbank buna dayanabildiği ölçüde 1 puandan yarım puana çekildi. Böylece esnaf kredi faizinde artış yapmadığımız gibi faiz yükünü de bugün 1 puan indirmiş oluyoruz. Esnafımıza hayırlı olsun, zanaatkarımıza hayırlı olsun. Büyüdükçe, geliştikçe, güçlendikçe güzel gelişmelere hep birlikte şahit olacağız."

Başbakan Erdoğan esnaftan huzura, istikrara, güven ortamına, kardeşliğe, Türkiye'ye, devlete, vatana ve bayrağa sahip çıkmalarını istedi. Erdoğan, "30 Mart eski Türkiye kapılarının kapanacağı, yeni Türkiye kapılarının ardına kadar açılacağı bir tarih olacak. 30 Mart ülkemiz, milletimiz, demokrasimiz için inşallah hayırlara vesile olacak" diye konuştu.

(Bitti)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com