Tevfik Yılmaz’ın anne babasına yılın ailesi ödülü

Tevfik Yılmaz’ın anne babasına yılın ailesi ödülü
OĞULLARININ ORGANLARINI BAĞIŞLAYARAK TÜRKİYE’NİN 4. YÜZ NAKLİNİN GERÇEKLEŞMESİNE VESİLE OLAN AİLEYE İKİ ÖDÜL BİRDEN
Uşak Kent Konseyi Kadın Meclisi, kısa süre önce beyin ölümü gerçekleştikten sonra organları başka hastalara nakledilen ve Türkiye’nin 4. yüz naklinin gerçekleşmesine vesile olan 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın ailesine ‘yılın ailesi’ annesine de yılın annesi ödülüne layık gördü. Yılın annesi ödülünü alan Emine Yılmaz, “Bu ödül oğlumun en güzel anneler günü hediyesi.Çok teşekkür ederim annecim” dedi. 
Türkiye’nin 4. yüz naklinin gerçekleşmesinde gösterdikleri fedakarlıkla büyük rol oynayan Uşaklı Yılmaz ailesine Kent Konseyi Kadın Meclisi “Aile Haftası” nedeniyle yılın ailesi ödülüne layık gördü. Ödülü vermek için ailenin evine giden Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri fedakar aileye yılın ailesi plaketini teslim etti. Yılın ailesi ödülüne layık görülen anne Emine Yılmaz ve Mehmet Yılmaz, organ bağışında bulundukları için duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Ziyarette ayrıca anne Emine Yılmaz’a yılın annesi plaketi takdim edildi. Türkiye’nin ilk yüz naklinin gerçekleşmesinde kardeşinin organlarını bağışlayarak kilit rol oynayan Uşaklı Fadime Çil, de Kent Konseyi üyeleriyle birlikte aileyi ziyaret ederek destek oldu. Kent Konseyi, Fadime Çil’e de aileye sağladığı destek nedeniyle çiçek takdim etti.
Aileye ödülünü vermeden önce gazetecilere kısa bir açıklama yapan Kent Konseyi Başkanı Dr. Zafer Aydın, “Evlatlarının organlarını bağışlayarak fedakarlık örneği sergileyen aileye moral vermek istedik. Onları yılın ailesi ve yılın annesi ödülüne layık gördük. Aileyi ziyarete gelirken Türkiye’nin ilk yüz naklinin gerçekleşmesinde önemli rol oynayan Uşaklı donör Ahmet Kaya’nın ablası Fadime Çil’i de yanımızda getirdik. Anne babamızın bu ödülü hak ettiğini düşünüyor gösterdikleri erdemli davranış nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum. Kent Konseyi olarak da tarihe geçen nakillere vesile olan iki fedakar ailenin de Uşak’tan olmasının gururunu yaşıyoruz. Bu ailelerimizin fedakarlığı kentimizin tanıtımına ve bağışların artmasına katkı sağlayacak. Bu işte kibriti ilk Fadime abla çaktı. Artık tüm Türkiye’de bağışların artmasını umuyoruz” dedi.
O YÜZÜ ORADA GÖRMEK ÇOK GÜZEL BİR ŞEY
Oğlunun organlarını bağışladıkları için hiçbir pişmanlık duymadıklarını ifade eden anne Emine Yılmaz, “Herkes organ bağışında bulunmalı. Oğlum hala oradan öyle bana bakıyor” dedi. Yaklaşık 10 yıl önce kendi organlarını da bağışladığını anlatan Emine Yılmaz, “ Organları verdiğim için hiç pişman değilim Ben kendi organlarımı da 10 yıl önce bağışlamıştım. Gözümü kırpmadan bağışladım. Demek ki Allah onu bana yazmış. Allah oğlum ile beni sınava tabi tuttu demek ki. Veriyor muyum vermiyor muyum diye sınav yaptı. Beyin ölümü gerçekleşince doktorlar yüzüme baktı ve onlar sormadan organları veriyorum dedim. Hangi organları alalım dediler bana, bende hangi organlar lazımsa onları alın dedim. Tüm organların lazım olduğunu söylediler bizde tüm organlarını bağışladık. Bu kararı almaktan çok mutluyuz, çok huzurluyuz. Helali hoş olsun. Oğlum bana hiç ölmüş gibi gelmiyor. Hiç vicdan azabı hissetmiyorum. Herkesin organ bağışında bulunmasını istiyorum. Öyle bir evlada sahip olmaktan da gururluyum. Çocuğumun kaşı gözü hala oradan bana bakıyor. O yüzü nakilden sonra görmek çok güzel bir şey. Bu ödülü bize layık gören herkese teşekkür ediyoruz. Bu ödül oğlumun en güzel anneler günü hediyesidir” dedi.
BU DUYGU BAŞKA BİR DUYGU
İl Organ Nakli Koordinatörü ve Kent Konseyi Başkanı Dr Zafer Aydın’dan yılın ailesi plaketini alan baba Mehmet Yılmaz duygularını, bu duyguyu yaşamayan bilmez. Sevincimiz de acımızda çok büyük dedi. Oğlunun beyin ölümü gerçekleştikten sonra doktorların kendilerine bağış yapmaları için imada bulunmaya çalıştığını ancak söyleyemediklerini de vurgu yapan Mehmet Yılmaz, “Bu üzücü olay olmasa iyi olacaktı ama oldu. Oğlum 5 gün yoğun bakımda kaldı. Doktorlar bizimle ilgilendi, yönlendirdiler ama organ bağışı için bize teklifte bulunmaktan çekindiler. Biz onların hal ve hareketlerinden anladık ve organ istiyorsunuz değil mi ? dedik. Onlar evet de diyemedi ama biz bağış için karar verdik. Bu herkese de nasip olacak bir durum değil. Biz anne babaların ve tüm insanların bağış konusunda doğru düşünmesini istiyoruz. Organ bağışında bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Bu olay nedeniyle Üzüntümüz büyük ama ayakta durabiliyorsak oğlumuzun organlarını bağışladığımız için duruyoruz.Biraz başımız dik duruyorsa, yüzümüz gülüyorsa bağış yaptığımız içindir. Kısacası bizim üzüntümüz de büyük mutluluğumuz da büyük. Bu başka bir duygu, başına gelmeyen bu duyguyu anlayamaz” dedi.
Ailenin duygularını ifade etmesinin ardından Kent Konseyi Başkanı Dr. Zafer Aydın ve beraberindeki yürütme kurulu üyeleri babaya “yılın ailesi” plaketini anneye de “yılın annesi” ödülünü takdim etti. Yılmaz ailesi daha sonra kendilerine destek için gelen ilk yüz naklinin donörü Ahmet Kaya’nın ablası ile birlikte gazetecilere poz verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com