TFF'den Roberto Carlos ayarı, yönetici oldu!..

TFF'den Roberto Carlos ayarı, yönetici oldu!..
Sivasspor'un "teknik direktör olarak kulübede yer alacak" şeklinde açıkladığı Roberto Carlos'un TFF'nin yaptığı değişiklikle "yönetici" olarak kulübeye gireceği ortaya çıktı.
Sivasspor'da Brezilyalı Roberto Carlos'un teknik direktörlük diplomasında yaşanan sorun, TFF tarafından ilginç bir yöntem ile çözüldü.
Sivasspor kulübünden yapılan açıklamada "Lisans işlemleri yetişmediği için ligin ilk haftasındaki Kayserispor maçını tribünden takip eden teknik direktörümüz Roberto Carlos'un lisans işlemleri gerçekleştirilerek, pazar günkü Torku Konyaspor maçında takımımızın teknik direktörü olarak saha kenarındaki yerini alacaktır" denildi.
 
Gerçek ise TFF'nin 22 Ağustos 2013 günü Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı'nda yaptığı değişiklik ile ortaya çıktı. Teknik direktör olarak açıklanan Roberto Carlos yönetici olarak kulübeye gönderildi.
 
TALİMATNAMEYE ROBERTO CARLOS AYARI
"Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 21.08.2013 tarihli toplantısında Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı'nın 13. maddesinde değişikliğe gidilmesine karar verdi.
 
Buna göre, Türkiye'de en az 2 sezon forma giymek kaydıyla dünya futbolunda söz sahibi ülkelerinin milli takımlarında uzun süre oynayan yabancılar, Spor Toto Süper Lig Kulüpleri'nde "yönetici" sıfatıyla sahada görev yapabilecek. Aynı zamanda bu kriterlere uygun yabancılar, takımlarını maçlara hazırlama ve yönetme hakkına sahip olacak.
 
Böylece dünya futbolunda belirli bir seviyeye gelmiş, tecrübesi ve bilgisiyle Türk futboluna katkıda bulunabilecek kişiler, Türk Futbol Ailesi'ne katılabilecek. Diğer yandan yabancılara tanınan bu hak, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, futbolculuk yaşamını tamamlamış ve talimat maddesindeki kriterlere uyan kişiler için de geçerli olacak"
 
İŞTE O DEĞİŞİKLİK
Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı'nda yapılan değişiklikler şöyle:
 
"(4) Sözleşmenin imzalandığı tarihte FIFA Dünya Sıralaması'nda 1 ila 25. sıralarda yer alan bir ülkenin "A" Milli Takımı'nın en az 75 müsabakasında oynamış olmak kaydıyla, Türkiye'de bir kulüpte toplam en az 2 sezon futbolcu olarak tescil edilmiş yabancı kişiler ile ilgili olarak işbu maddenin 1., 2. ve 3. fıkraları ile Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Esasları Talimatı'nın 5. maddesinin son fıkrası hükümleri uygulanmaz. Bu kişilerin aktif futbol hayatını sona erdirmiş olmaları ve en üst profesyonel ligde mücadele eden kulüplerle sözleşme imzalamış olmaları zorunludur.
 
(5) En az 5 yıl FIFA üyesi bir ülkenin en üst profesyonel liginde yer alan bir kulüpte tescil edilmiş, en az 25 kere "A" Milli takımda forma giymiş ve aktif futbol hayatını sona erdirmiş olmak şartıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile ilgili olarak işbu maddenin 1., 2. ve 3. fıkraları hükümleri uygulanmaz."(SBK)

Sporx
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com