TFMD'den Anadolu Ajansı'na tepki!

TFMD'den Anadolu Ajansı'na tepki!
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, AA'ya basın açıklamasıyla tepkisini seslendirdi.

TFMD yaptığı yazılı açıklamada Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında görev yapan gazetecilerin meslektaşları tarafından şiddete uğradığını belirtti.

İşte o açıklama :


Türkiye’de “Gezi Parkı” protestolarıyla başlayan olayları en yakınında izleyen meslektaşlarımızın yaşadıklarını Türkiye Foto Muhabirleri Derneği olarak büyük bir kaygı ile izliyor. Ve dayanılmaz hale gelen şiddet uygulamalarına açıkça isyan ediyoruz.

MEDYA ŞİDDETİ

Bazı gazete ve ajansların yayınlarında yabancı ajans ve gazetelere haber yapan meslektaşlarımızı hedef haline getirmesidir.    

Soru önergeleri ile meclis günemine de taşınan Anadolu Ajansı’nın meslektaşlarımızın fotoğraflarını tek tek yayınlaması ise kurumun kendi etik ilkelerine bile aykırıdır.
            
Anadolu Ajansı, Taksim protestoları sırasında tüm dünyada simge haline gelen “Kırmızılı Kadın” fotoğrafını çeken Reuters foto muhabirinin de aralarında bulunduğu, yabancı basın kuruluşlarında çalışan Türk gazetecileri ve yabancı meslektaşlarımızı fotoğraflarını servis etmiştir.
            
Ajansın “Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları, aralarında CNN International ve BBC gibi ünlü televizyon kanalları ile Reuters gibi haber ajanslarının da bulunduğu yabancı medya kuruluşlarının ‘Türkiye'de iç savaş var’ gibi yansıtması, tepki topladı” notuyla yayına koyduğu fotoğrafların meslektaşlarımızı açık birer hedef haline getirmesinden endişe duyuyoruz.

KINIYORUZ…

Tüm bu yaşanan süreçte gazetecilerin hedef seçilmesini kınıyoruz.

Meslektaşlarımıza şiddet uygulayan polisler hakkında gereken işlemlerin yapılmasını istiyoruz.

VE kendi meslektaşlarını birer suçlu gibi yayınlarına konu eden gazete ve ajansları kendi yayın ilkelerinde de yazdığı şekilde gerçekte de ilkeli davranmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla…

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com