TGC Uğur Mumcu'yu anacak

TGC Uğur Mumcu'yu anacak
Bombalı suikastle yaşamını yitiren Türk basınının usta kalemlerinden Uğur Mumcu ölümünün 21. yıldönümünde anılıyor.
TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) düzenlediği "Meslekte İz Bırakanlar" toplantıları devam ediyor. Aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 24 Ocak 1993 tarihinde hayatını kaybeden araştırmacı- gazeteci-yazar Uğur Mumcu, "Meslekte İz Bırakanlar" toplantılarının sekizincisinde anılacak. Uğur Mumcu'nun gazeteciliği, hayatı ve eserlerinin ele alınacağı toplantı, 24 Ocak Cuma günü saat 15.00'de TGC Burhan Felek Konferans Salonu'nda yapılacak.

UĞUR MUMCU'YU ANLATACAKLAR

Toplantının moderatörlüğünü TGC Önceki Başkanı ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç yapacak. Toplantıya konuşmacı olarak; Radikal Gazetesi yazarı Altan Öymen, Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ali Sirmen ve Nilgün Cerrahoğlu, TGC Genel Sekreter Yardımcısı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Niyazi Dalyancı katılacak.

UĞUR MUMCU KİMDİR?

Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 tarihinde Kırşehir'de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu. Yazmaya öğrencilik yıllarında başladı. Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan "Türk Sosyalizmi" başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü'nü aldı. Daha sonra Yön, Kim, Akşam, ANKA Ajansı, Türk Solu ve Milliyet'te yazıları yayımlandı. 1969'da avukatlığı bırakarak okuduğu üniversitede asistan oldu. 1974 yılında üniversiteden ayrılarak profesyonel gazeteciliğe adım attı. Üç yıl sonra Cumhuriyet'in kadrolu yazarı oldu. "Çıkmaz Sokak", "Sakıncalı Piyade",
"Bir Pulsuz Dilekçe", ile "Büyüklerimiz" kitaplarından bazıları. Yazılarında, hem sorunları dile getirdi, hem de hukuka aykırı ve yasadışı uygulamaların üstüne gitti. Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 yılında arabasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda hayatını kaybetti. Son yazısı ise "Zeyilname" oldu.

(DSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com