TGC ve TGS'den AKP'ye kınama!

TGC ve TGS'den AKP'ye kınama!
TGC ve TGS, bugün yapılan baskınlara dair AKP'ye kınama gönderdi.

Aydınlık Gazetesi, Ulusal Kanal ve TGB'ye yönelik yapılan baskınlar ve gözaltılar her kesimden sert bir dille eleştirilmeye devam ederken TGC ve TGS'den AKP'ye kınama bildirisi yayınlandı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada aramaların ve gözaltlıların halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik bir engelleme olduğuna dikkat çekilerek şu görüşlere yer verdi: “Ulusal Kanal ve Aydınlık’a yönelik baskınları, meslektaşlarımızın evlerinde yapılan aramaları ve gözaltı uygulamalarını kınıyoruz. Bu girişimler ülkede var olan sansür ve oto sansürün yeni bir örneğidir.

Halkın bilgi edinme hakkına indirilmiş yeni bir darbedir. 64 meslektaşımızın cezaevlerinde tutulduğu bir dönemde ülke insanı üzerinde yaratılmak istenen korku ve tedirginlik ikliminden, hak haberciliği yapan, araştıran, irdeleyen, sorgulayan gazetecilerin asla etkilenmeyeceğini ve mücadelelerini sürdüreceği bilinmelidir. TGC olarak, iktidarı ve muhalefeti ile tüm siyasetçilerden dileğimiz cezaevlerine gazeteci tıkan, düşünceyi ifade özgürlüğünü engelleyen bir ülke imajından kurtulmak için ivedi olarak parlamentoda önlem almaları ve çağdaş bir demokrasinin gereklerini yerine getirmeleridir.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ise genel başkan Ercan İpekçi imzasıyla yaptığı yazılı açıklamada İstanbul'da Aydınlık gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, Ankara'da ise Ulusal Kanal Ankara Temsilcisi Mustafa Kaya, Ulusal Kanal muhabiri Mehmet Kıvanç ve Aydınlık gazetesi muhabiri Osman Erbil'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin evlerine bu sabah polis tarafından operasyon düzenlediğini belirterek açıklamada şöyle dendi:

"Meslektaşlarımızın evlerinde yapılan aramalar devam ediyor. Siyasi iktidarın, 5 Ağustos'ta Silivri'de yapılacak Ergenekon davası karar duruşmasını bahane ederek, gazetecileri susturmaya ve korkutmaya yönelik baskı ve tehdit politikalarını sürdürmesini kınıyoruz.

Basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların sona ermesini; hapisteki gazetecilerin, yazarların, aydınların, tüm fikir suçlularının bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu vesileyle, 7'si tutuklu çok sayıda gazetecinin de tutuksuz olarak yargılandığı Ergenekon davasının 5 Ağustos'ta yapılacak karar duruşmasını, TGS'nin de içinde bulunduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu'nun 27 kişiden oluşan bir heyetle izleyeceğini hatırlatıyoruz.

Tutuklu yakınlarının ve halkın salona girmesinin yasaklandığı bir ortamda, halka gerçekleri aktarmakla görevli olan çok sayıda gazetecinin bu duruşmayı izlemesinin önemi daha da artmıştır.Gezi Parkı gösterileri sırasında gerçekleri gizleyerek halkın tepkisini çeken medya kuruluşlarını ve tüm gazetecileri, basın ve ifade özgürlüğü mücadelesinde bedel ödeyen bütün meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Halkımızın, hapisteki gazetecilere ve tüm fikir suçlularına sahip çıkmalarını diliyoruz" (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com