TGC'den Cihan Haber Ajansı ekibine yapılan saldırıya kınama

TGC'den Cihan Haber Ajansı ekibine yapılan saldırıya kınama
TGC Yönetim Kurulu, saldırıya uğrayan Cihan Haber Ajansı ekibine yapılan saldırıyı kınadıklarını belirten bir açıklama yaptı.
Cihan Haber Ajansı muhabiri Ebubekir Atmaca ile kameramanı Bilal Oflaz, Ankara Dikmen'de yaşanan bir gecekondu yıkımını haber yaparken yıkım ekipleri ve gecekondu sakinleri arasındaki kavgada saldırıya uğramıştı.
 
TGC (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti) Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadıklarını belirtti. Açıklamada; “Gazetecilere fiziksel saldırının olağanlaştırılması endişe vericidir. Ankara’da Cihan Haber Ajansı muhabiri ve kameramanı saldırıya uğramıştır. Olayı kınıyor, sorumluların cezalandırılmasını ve gazetecilere çalışma güvenliği sağlanmasını istiyoruz” denildi.
 
Cemiyet Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklama şöyle:
 
“Görevi halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet etmek olan gazetecilerin güç odakları tarafından haksızca sürekli hedef gösterilmesi, sözlü, yazılı ve fiziksel saldırıları tetikliyor. Öyle ki, gazetecilerin işlerini yaparken saldırıya uğraması Türkiye’nin günlük olayları haline geldi. Son saldırı Cihan Haber Ajansı ekibine yapılmıştır. Ankara Dikmen semtinde yıkım olayını haberleştirmek için bulunan Cihan Haber Ajansı Muhabiri Ebubekir Atmaca ile Kameraman Bilal Oflaz, yıkım görevlileri ve gecekonduda oturanlarının silahlı, taşlı, sopalı çatışması arasında kaldı. Pompalı tüfekten çıkan saçmalarla  kameraman Bilal Oflaz yüzünde yaralanırken, muhabir Ebubekir Atmaca saldırıya uğradı. Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırıların olağan hale gelmesinin basın özgürlüğü açısından bir utanç konusu olduğunu hatırlatıyor, meslektaşlarımıza ve Cihan Haber Ajansı’na geçmiş olsun diyor gazetecilere ivedi olarak çalışma güvenliği sağlanmasını bekliyoruz. Bu olayı halkın bilgi edinme hakkına yapılmış çirkin bir saldırı olarak niteliyor, olayın sorumlularının en kısa sürede yakalanarak cezalandırılmasını istiyoruz.” (AAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com