TGC'den gözaltılarasert bildiri!

TGC'den gözaltılarasert bildiri!
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Mısır'da tutuklanan gazetecilere sahip çıkarak derhal bırakılmalarını istedi.

Katliamın adresi Mısır'da canla başla görevlerini yerine getiren ve yönetim tarafından tutuklanan Türk gazeteciler için Türkiye'de her kesimden destek çağrıları çığ gibi büyüyor. TGC de yaptığı sert açıklama ile Mısır yönetimini kınadı. Gazetecilerin derhal serbest bırakılması için çağrıda bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bütün yetkilileri göreve çağırdı ve sessiz kalınmaması gerektiğini aktardı.

Cemiyet Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamada “AA muhabiri Hibe Zekeriyya’nın serbest bırakıldığını öğrendik. Ancak TRT muhabiri Metin Turan, hala Tora Cezaevi’nde tutuluyor ve kendisinden haber alınamıyor. Meslektaşımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Cemiyet Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"Uluslararası kurallar gazeteciyi ‘savaşların savaşmayan tarafı’ olarak tanımlamasına ve onlara dokunulmazlık tanımasına karşın, Mısır’da meslektaşlarımızın gözaltına alınması kabul edilemez.

Meslektaşlarımız görevlerini yaparken haksız yere gözaltına alındılar. AA muhabiri Hibe Zekeriyya serbest bırakıldı. Tora Cezaevi’nde tutulan TRT Muhabiri Metin Turan’dan ise haber alınamıyor.

Meslektaşımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Dışışleri Bakanlığı’nı, tüm uluslararası gazetecilik meslek örgütlerini, meslektaşımızın ve Mısır’da tüm görev yapan gazetecilerin can güvenliklerinin sağlanması, halkın gerçeklerden haberdar olma hakkının sağlanması ve özgür haber akışı için Mısır’a baskı yapmaya çağırıyoruz.” (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com