The Economist'ten çarpıcı Demokratikleşme Paketi yorumu

The Economist'ten çarpıcı Demokratikleşme Paketi yorumu
İngiliz The Economist dergisi, bu hafta Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı ve tartışmalara neden olduğu Demokratikleşme Paketi'ne yer verdi.
BÜYÜK REFORMCU GERİ Mİ DÖNDÜ?

’Protestolardan sonra’ başlıklı analizinde dergi, ’Büyük reformcu geri mi döndü? Kime sorduğunuza bağlı, Türkiye’nin Suriyeli Ortodoks Hristiyan toplumuna sorarsanız; Evet. Bir de ülkenin en büyük etnik azınlığı Kürtler’e sorun, farklı bir yanıt alabilirsiniz’ ifadelerini kullandığı yazısında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak’ın "Bu paket bizim hiçbir beklentimizi karşılamıyor" açıklamasına yer verdi. Türkiye’nin halen en fazla gazeteciyi cezaevinde tutan ülke olduğuna dikkat çeken dergi, Alevilerin de reform paketinden en hoşnutsuz dinsel azınlıklardan biri olduğunu yazarak, "Başbakan’ın Sünnileri destekleyen politikası, ayrımcılık duygularını keskinleştirdi" yorumunu yaptı. The Economist, bütün bu şikayetlere rağmen reformların doğru bir yola gitmekte önemli bir adım olduğunu, Gezi protestoları sırasında hükümetin protestoculara sert yanıtının ardından kasvetli ortamı ortadan kaldırmaya yardım ettiğini yazdı.

KÜRTLER HAYIFLANMAKTA HAKLI 
Yazı şöyle devam etti: 
"Reformlardan en çok hak sahibi olan Kürtler, talihsiz binlerce Kürt eylemciyi cezaevinde tutan Türkiye’nin anti terör yasalarında değişiklik yapılmaması dolayısıyla hayıflanmakta haklılar. Ancak başkanlık sistemini isteyen Erdoğan, önümüzdeki yıl mart ayında yapılacak belediye seçimleriyle ulusalcı destekleyenlerini kendinden soğutmamak için de dikkatli davranıyor."
 
ÇÖZÜM SÜRECİ RAYDAN ÇIKABİLİR
 
Öcalan’ın, komutanlarına reformların şimdilik yeterli olduğunu ve ateşkesi devam ettirmelerini söyleyemesinin muhtemel olduğu ifade edilen yazının sonunda şu yorum yapılıyor: 
"Kürtler, protestocularla birleşerek yeni bir isyan dalgasını başlatabilirler. Ancak her şeyden çok Türkiye, Suriye’deki Kürt Partisi PYD ile savaşan gruplara destek vermeyi sürdürürse Öcalan ile barış görüşmelerini raydan çıkarabilir. Eğer Türkiye’nin Suriyeli Kürtlere karşı temsili savaşlarla verdiği savaşın amacı, onların ayrılıkçı hareketlerini köreltmek ise bunun tam tersi etki yaratmasının muhtemel olduğunu tarih göstermiştir."

(DSE)
 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com