The Economist'ten çarpıcı Erdoğan analizi

The Economist'ten çarpıcı Erdoğan analizi
Dünyaca ünlü The Economist dergisi, ‘Artık kusursuz bir örnek değil’ başlığıyla yayınladığı analizinde Başbakan Erdoğan ve AKP'nin daha önceki hükümetlerden farklı olmadığını ortaya döktüğünü yazdı.

İktidarda 12. yılında olan AKP, Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile hiç olmadığı kadar çamura batmış durumda. The Economist, AKP'nin bu durumdan sıyrılamayacağını ifade ettiği analizinde çarpıcı öngörülerde bulundu.

AKP'nin kendisinden önceki hükümetlerden farklı olduğu iddiasınında Cemaat ile giriştiği savaştan aldığı derin yaralar sonucunda çürümüş oldu. Başbakan Erdoğan, ısrarla 'AK' dediği partisini ve kendisini battığkları çamurdan kurtarmaya çalışıyor. Peki, olan bitenin üstünü örtmekte tekrar başarılı olabilecek mi?

İşte Economist'in bu soruya verdiği cevaplar:

‘Bu kriz sadece AKP ile Gülen Cemaati arasındaki bir güç savaşı değil. Bu kriz; Türkiye’nin sallanan demokrasisinin kronik zayıflığını, zincirlenmiş medyasını, siyasallaştırılmış yargısını, kusurlu anayasasını, kamu muhasebelerini bağımsız olarak inceleme eksikliklerinin altını çiziyor. Tayyip Erdoğan, 2011 yılında yeniden seçildiğinde bu eksiklikleri telafi etme şansı vardı ancak başarısızlığı daha fazla liberal destekçiyi ihanete uğratılmış ve hakkı yenilmiş hissettirdi. Şimdi, Erdoğan’ın temel amacı Ağustos ayında boşalacak başkanlık koltuğuna oturmak gibi görünüyor.’
 
Son gelişmelerin Başbakan’ın başkanlık hayallerini gerçeğe dönüşmesinin pek mümkün olmadığını gösterdiğini, bunun mart ayında yapılacak seçimlere bağlı olduğu belirtilen yazıda, Erdoğan’ın en tehlikesiz seçiminin erken seçimlere giderek 4. kez iktidarak gelmek olabileceğini aktarıldı.
 
SEÇMENLER YİNE AKP’Yİ SEÇECEK
 
AKP’nin sonunun geldiğini iddia edenlerin uzun ve sağlam düşünmeleri gerektiğini yazan The Economist yazısını şöyle noktaladı: CHP, zayıf ve bölünmüş, MHP, daha da kötü. Kürtler bütün olanlara rağmen AKP’nin iktidarda kalmasını isteyecektir çünkü, Erdoğan, Abdullah Öcalan ise açık bir şekilde müzakere yapan ilk lider oldu. Mart ayında başlayan ateşkes hala sürüyor. Türkler seçim sandıklarına gittiklerinde muhtemelen daha az kötüyü seçecekler. Bu da büyük bir ihtimalle AKP olacak.’

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com