The Economist'ten Erdoğan'ı çileden çıkaracak yorum!

The Economist'ten Erdoğan'ı çileden çıkaracak yorum!
The Economist, Erdoğan'ın "kurnaz ve otokratik içgüdülü" olduğunu yazdı.

AKP hükümetinin dış politikasını öven The Economist, 'sıfır sorun' politikasını desteklerken, Erdoğan hakkında ise çarpıcı ifadeler kullandı.
 
KURNAZ VE OTOKRATİK

 
The Economist, "Recep Tayyip Erdoğan'ın aktivist dış politikası güçlü yönlere sahip. Ucuz popülizm bunlardan biri değil" yorumunu yaptı, Türkiye'nin dış politikasına yönelik suçlamalara ilişkin, Türkiye'nin "Komşularla Sıfır Sorun" politikasını sürdürmekte haklı olduğunu ancak Erdoğan'ın "kurnaz ve sık sık otokratik içgüdüsü" nün ihtiyatlı bir diplomasiye yardımcı olmadığını yazdı.
 
Dergi, Türkiye'nin bölgede olumlu bir rol oynaması için "kendi Kürtleri ile politik bir uzlaşmaya ulaşmak zorunda" olduğunu öne sürerken, İsrail konusunda ise, "Eğer Türkiye Batı ile iyi ilişkilerini korumak istiyorsa İsrail ile de çitleri onarmak zorunda" dedi.
 
Türkiye'nin "Komşularla Sıfır Sorun" politikasına The Economist'ten destek geldi. Dergi, "Recep Tayyip Erdoğan'ın aktivist dış politikası güçlü yönlere sahip. Ucuz popülizm bunlardan biri değil" yorumunu yaptı. Economist, Türkiye'nin dış politikasına yönelik suçlamalara ilişkin, Türkiye'nin"Komşularla Sıfır Sorun" politikasını sürdürmekte haklı olduğunu ancak Erdoğan'ın "kurnaz ve sık sık otokratik içgüdüsü" nün ihtiyatlı bir diplomasiye yardımcı olmadığını yazdı. Öte yandan, Türkiye'nin bölgede olumlu bir rol oynaması için "kendi Kürtleri ile politik bir uzlaşmaya ulaşmak zorunda" olduğunu öne sürülürken, İsrail konusunda ise, "Eğer Türkiye Batı ile iyi ilişkilerini korumak istiyorsa İsrail ile de çitleri onarmak zorunda" görüşü ifade edildi.
 
Haftalık İngiliz The Economist dergisi, "Türk Dış Politikası, Osmanlı Hayalperesti" başlıklı Türkiye'nin dış politikasını değerlendirdiği haberinde, "Recep Tayyip Erdoğan'ın aktivist dış politikası güçlü yönlere sahip. Ucuz popülizm bunlardan biri değil" spotunu kullandı.
 
Bu yıl birçok Arap'ın ilham için Türkiye'ye baktığına dikkat çeken dergi, Türkiye'nin sadece Müslüman bir dost ülke olmadığını belirtti, eski imparatorluk gücüne işaret etti.
 
"TÜRKLER BAZEN GECİKMİŞ OLSA DA İYİ TEPKİ VERDİ"
 
Economist, "Türkiye, aynı zamanda bütün yanlışlarına rağmen İslam dünyasında parlayan ve nadir görülen güçlü bir demokrasi ve başarılı bir serbest pazar ekonomisi sunuyor" ifadelerini kullanarak, "Türkler bazen gecikmiş olsa da iyi tepki verdi. Mısır'daki değişime ilk olarak çağrı yaptılar. NATO'nun Libya'daki müdahalesini desteklediler. Şimdi komşu Suriye'de Esat rejimine karşı olanları açık bir şekilde destekliyorlar" diye yazdı.
 
Dergide, Türkiye'nin aktif dış politikasının batının özellikle Amerika'nın eleştirilerini çektiği belirtilerek, bugünlerde Washington'un Türk hükümetini AB ve NATO'ya arkasını dönmekle suçladığı kaydedildi.
 
"Böyle şiddetli suçlamalara hak verilebilir mi?" diye soran dergi, "Bütünüyle hayır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yönetilen AKP, ilk olarak Ahmet Davutoğlu tarafından ifade edilen 'Komşularla Sıfır Sorun' politikasını sürdürmekte haklı" yanıtını verdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com