THY, Bosna’da 19,2 milyon Euro batırdı

THY, Bosna’da 19,2 milyon Euro batırdı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yönelttiği soru önergesi üzerine bu gerçekler ortaya çıktı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yönelttiği soru önergesi üzerine, Türk Havayollarının (THY), 2008'de yüzde 49.12'sini alarak ortak olduğu ve Haziran 2012'de ortaklığa son verdiği Bosna Hersek Havayollarında (BHHY) "ortaklığa koyduğu sermaye payı kadar" zarara uğradığı, bu miktarın da  19,2 milyon euro olduğu ortaya çıktı.
 
CHP’li Oran’ın, "Grev hakkının elinden alınmasını protesto ettiği için işten çıkarılan 305 kişinin 2 milyon dolar zarara yol açtığı öne sürülerek tazmini yoluna gidileceği açıklanmasına karşın, sizin atadığınız isimlerden oluşan THY yöneticilerinden BHHY operasyonu nedeniyle yol açtıkları milyonlarca TL'lik zararın hesabını soracak mısınız?" şeklindeki önergesi üzerine Maliye Bakanı Şimşek, verdiği şu yanıtla Bosna’da THY’nin toplam 19,2 milyon euroluk zararını ortaya koydu: 
 
"2011'deki sermaye artırımı kararı tarafların Kasım 2011’e kadar yükümlülüklerini yerine getirmesini öngörüyordu. THY yükümlülüklerini vaktinde, BHHY Mart 2012'ye kadar gecikmeli tamamladı. THY'nin boşa giden bir ödemesi söz konusu değil. BHHY 2009'da 8.5 milyon Avro, 2010'da 10.4 milyon Avro, 2011'de 5.3 milyon Avro olmak üzere toplam 24.2 milyon Avro zarar beyan etti. THY bu ortaklıkta konulan sermaye kadar bir kayba uğradı."
 
Eski vekilin oğlu Bosna müdürü idi 
 
Şimşek, Oran'ın bir başka sorusunu yanıtlarken de BHHY'de "eş dost kadrolaşması "na gidildiğini ortaya koyarak, "Ahmet Salih Kansu, AKP eski milletvekili Hüseyin Kansu'nun oğlu olduğu için değil, THY çalışma usul ve esaslarına uygun personel olduğu için alınmıştır."
 
İran’da da 50 milyon euro tehlikede
 
Bosna Hersek Havayolları ile yaptığı ortaklıkta 19.2 milyon euro zarar ettiği açıklanan THY’nin benzer bir sorunu İran ile de yaşadığı ortaya çıktı. THY, 50 milyon euroluk alacağı için girişimlerini sürdürürken, İran'ın yaşadığı döviz krizinin, sorunun çözümünü güçleştirdiği de yine Oran’ın bir başka önergesiyle ortaya çıktı.  Oran’ın Meclis Başkanlığı’na iki gün önce sunduğu soru önergesi ile Bakan Şimşek’e yönelttiği sorular şöyle:
 
* THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu geçen ayın ortasında İran’a ziyarette bulundu mu?
 
*THY’nin İran’da kalan 50 milyon Euroluk parasının geri alınması için mi bu ziyaret gerçekleştirildi?
 
* İran para biriminin konvertibl edilememesi, dövize çevrilememesi nedeniyle söz konusu 50 milyon euroluk meblağ üzerinden Türkiye’nin zarar uğradığı doğru mudur? Kur farkı dolayısıyla THY’nin, dolayısıyla Türkiye’nin, alacağı paranın 40 dolayında devalue olduğu duyumu doğru mudur?
 
* İran yetkililerinin söz konusu dövize çevirme talebini reddettiği iddiasının gerçeklik payı nedir?
 
* İran’daki bu kadar büyük miktarda para bulunmasının gerekçesi nedir?
 
* Yabancı hava yollarının ülkelerindeki acentaların kur farkından dolayı İran üzerinden bilet kesmesine izin vermemesinin de bu zararda etkili olduğu bilgisi doğru mudur?
 
* Söz konusu 50 milyon euroluk paranın yüzde 40’ına varan kayıp yaşanmasında THY’nin doluluk oranlarının düşmemesi amacıyla yurt dışındaki acentaların İran üzerinden bilet kesmesine göz yummasının payı nedir?
 
* Söz konusu kayıp nedeniyle herhangi bir THY yöneticisi hakkında bir idari işlem yapıldı mı?”
(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com