THY için 5 çarpıcı iddia

THY için 5 çarpıcı iddia
“Grevi çözecek kişi olan Kotil görevden alındı, yerine Unakıtan’ın danışmanı getirilecek. Hükümet kısa sürede grevi erteleyecek ve bu durum personel tasfiyesine gerekçe yapılacak”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yarın greve gidecek olan THY için 5 çarpıcı iddiayı gündeme getirdi. Oran, ““Grevi çözecek kişi olan Kotil görevden alındı, yerine Unakıtan’ın danışmanı getirilecek. Hükümet kısa sürede grevi erteleyecek ve bu durum personel tasfiyesine gerekçe yapılacak. Oğlu ve kızı THY’de çalışan yürütme organı üyelerini buradan uyarıyorum yarattıkları kaos ortamını çözmek için polisiye tedbirlere, biber gazına başvurmasınlar” dedi.

THY’de bu dönemde yaşanacaklarla ilgili 5 iddiada bulunan Oran, iddialarını şöyle sıraladı;

1- THY Genel Müdürü Sayın Temel Kotil’in görevinden ayrıldığına dair bildirim kısa bir süre sonra yapılacak. Esasında kendisi fiilen şu an görevden ayrıldı ve bu durum İMKB’ye bildirilmeyerek yatırımcıların zararına yol açacak şekilde bir suç işlenmektedir.

2- Sayın Kotil’in görevinden alınmasının sebebi kendisinin THY Yönetim Kurulu’na göre daha demokratik, uzlaşmacı, makul tutumu. THY Yönetimi alkolün yasaklanması, kadınların kıyafeti gibi yaşam tarzına ilişkin bazı durumlara karşı çok katı, ideolojik bir bakış açısına sahip. Bu konulardaki daha demokratik görüşleri nedeniyle Sayın Kotil Genel Müdürlük görevinden alındı. THY Yönetim Kurulu, grevi çözme iradesine sahip Temel Kotil’i de tasfiye ederek onun yerine bu görüşe daha yakın bir kişiyi getirecek.

3- Sayın Temel Kotil’in yerine gelecek olan kişi Kemal Unakıtan’ın danışmanlığını da yapmış, THY Yönetim Kurulu’nun ideolojisine daha yakın olan Sayın Çoşkun Kılıç.

4- Göreceksiniz hükümet çok kısa süre içerisinde grevi demokratik toplumun temel ilkelerine aykırı bir şekilde erteleyecek. Gerekçe olarak da içeride yaşanan “kaos”, “düzensizlik” gibi bir takım mazeretleri üretecek.

5- THY Yönetim Kurulu grevi THY içerisinde bir personel tasfiyesi için gerekçe olarak kullanacak. Özellikle grevden sonraki dönemde, taşeronlaşmanın derinleşeceği, çalışanların haklarının ellerinden alınacağı ve yeni personel ile THY’deki çalışan portresi dönüştürülecektir.

THY yönetiminin çalışanların haklarını gasp etmek için kötü niyetlice davrandığını belirten Oran, “THY Yönetim Kurulu görevlerini eksik yapmak ve çalışanların haklarını gasp etmekten sorumludur, bu nedenlerle hızla özür dilemeli ve artık kendilerinden beklenen, küresel bir firmaya yakışan, sağduyulu yönetim anlayışını sergilemelidir.

Kızı THY’de avukatlık yapan, oğlu THY’nin uzmanlarından olan yürütme organı üyelerini de buradan uyarıyorum, kendi yarattıkları kaos ortamını polisiye tedbirlerle, biber gazlarıyla bastırmak yoluna asla yönelmesinler” dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com