THY ile ilgili bir iddia daha!

THY ile ilgili bir iddia daha!
Türk Hava Yolları'nda iş yavaşlatma eylemine katılmaları nedeniyle işten çıkartılan personelle ilgili ilginç iddialar geliyor...

THY'nin yurtdışında iken SMS yoluyla iş aktini feshettiği personeli dönüşte uçağa almadığı ve kendi imkanları ile dönmelerini istediği iddia ediliyor.

Türk Hava Yolları'nda iş yavaşlatma eylemine katılmaları nedeniyle işten çıkartılan personelle ilgili ilginç ayrıntılar geliyor. THY'nin yurtdışında iken iş aktini feshettiği personeli dönüşte uçağa almadığı ve kendi imkanları ile dönmelerini istediği iddia ediliyor. THY yetkilileri ise bu durumdaki personelin dönüşte pas yolcu olarak uçağa alındığını savunuyor.

Hava İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı ve Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın, konu ile ilgili kendilerine yansıyan çeşitli olayların olduğunu söyledi. Yağcı ve Sayın, THY'nin 5 Haziran'da gerçekleştirdiği Los Angeles-İstanbul uçuşu ile ilgili şu bilgileri verdi:

"4 Haziran'da İstanbul'dan Los Angeles'a gitmek için kalkan THY uçağında görevli bir sorumlu kabin memuru arkadaşımız var. Bu arkadaşımıza uçak Los Angeles'a indikten sonra bir mail atılıyor ve 29 Mayıs itibariyle iş aktinin feshedildiği bildiriliyor. Ancak uçağın pilotuna operasyon kontrol merkezinden bilgi geliyor ve mailin yanlış olduğu belirtilip görevli personelin uçağa alınması isteniyor.

Arkadaşımız uçağa biniyor, yolcular alınıyor, kapılar kapatılıyor fakat o sırada istasyon görevlisi kendilerine yeni bir bilgi ulaştığını ve söz konusu personelin iş akti feshedildiği için uçurulamayacağını söylüyor. Kaptan pilot ise buna karşı çıkıyor ama sorunu çözemiyor. O da personelin üniformasını çıkarıp normal kıyafetiyle pas yolcu statüsünde uçurulup Türkiye'ye dönmesini sağlıyor.

Buradaki bir diğer vahim olay da işten çıkartılmanın 29 Mayıs tarihli yapılması. Eğer o tarihte işten çıkartıldıysa THY nasıl 4 Haziran'da uçurabiliyor?"

KENDİ ARALARINDA PARA TOPLADILAR

Gökkuşağı Sendikal Hareketi Sözcüsü Kaptan Pilot Bahadır Altan ise benzer bir olayın Güney Kore'nin başkenti Seul'de yaşandığını iddia etti.

Altan, uçakta kabin memuru olarak görev yapan bir personelin yine uçuş sırasında iş aktinin feshedildiği bilgisinin ulaştığını ve bu personelin dönüş uçağına alınmadığını söyledi. Uçaktaki diğer personelin kendi aralarında 900 dolar civarındaki bileti alabilmek için para topladığını ve iş akti feshedilen personelin ancak bu şekilde yolcu olarak dönebildiğini savundu.

THY: PAS YOLCU OLARAK DÖNDÜLER, BİLET ALMA İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz THY yetkilileri ise para ile bilet alındığı iddiasını kabul etmedi. THY Basın Müşaviri Dr. Ali Genç, kendilerine yurtdışında iş akti feshedilen üç personelle ilgili bilgi ulaştığını, bu personellerin de aynı uçakla yolcu olarak geri döndüğünü söyledi. Genç, şöyle konuştu:

"Biz yaptığımız araştırmada üç personelin pas yolcu olarak geldiğini tespit ettik. Seul'deki personelin de aynı şekilde Türkiye'ye dönüş yapmış olduğu şeklinde bilgi edindik. Ama dönüşte herhangi bir şekilde bilet alma durumu söz konusu değil." (Hürriyet)

HDK'DAN THY İŞÇİLERİNE DESTEK EYLEMİ

Türk Hava Yolları’nın (THY) Taksim’deki bürosu önünde toplanan aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi bir grup, iş yavaşlattıkları gerekçesiyle işten çıkarılan 305 kişinin geri alınmasını ve grev hakkının yasaklanmamasını istedi.

THY İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu HDK üyesi 30 kişilik grup, Cumhuriyet Caddesi Gezidükkanları 7 numarada bulunan THY satış ofisi önünde 13.00 sıralarında bir araya geldi. Grup, "THY’den atılan işçiler geri alınsın,Grev hakkı yasaklanamaz" yazılı pankart açtı. İş yavaşlaştıkları için işten atılan 305 THY çalışanının geri alınmasını isteyen grup, "THY’den atılan işçiler geri alınsın, grev hakkı yasaklanamaz" pankartı açan HDK bileşenleri, "Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği", "THY işçisi yalnız değildir" şeklinde sloganlar attı.

GREV İŞÇİ SINIFININ KAZANDIĞI BİR HAKTIR

HDK adına açıklama yapan Yürütme Kurulu Üyesi Sevtap Akdağ, "AKP Hükümetinin üretim ve yaşam alanlarına yönelik baskı ve saldırıları durmak bilmiyor. Hemen her alanda yeni bir baskı ve denetim mekanizmasıyla, hukuksal ya da fiili bir uygulama ve saldırıyla karşı karşıya bulunuyoruz. Korsan bir yasa maddesiyle grev hakkının yasaklanmak isteniyor.Havacılıkta grev hakkının yasaklanması, tüm işçi sınıfının en temel hakkının tartışmaya açılmasıdır. Grev, işçi sınıfının büyük bedeller ödeyerek kazandığı bir haktır ve işçiler bu haklarını korumak ve geliştirmek için her yolla mücadele etmekten geri durmayacaklardır" dedi. Grev yasağının hemen kaldırılması gerektiğini söyleyen Akdağ, "Hakları için haklı ve meşru temelde mücadele eden ve işten atılan THY çalışanları derhal yeniden işe alınmalıdır. HDK, Hava-İş Sendikası’nın haklı ve onurlu mücadelesini desteklemekte, bütün emekçileri AKP’nin bu pervasız saldırılarına karşı yan yana, omuz omuza birlikte mücadele etmeye çağırmaktadır." dedi.

İŞÇİ VE EMEKÇİLER BİRLİK OLMALI

Basın açıklamasının ardından konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, "Burada örgütlenme hakkına yönelik bir saldırı söz konusu. Düşünce ve ifade özgürlüğü zaten gasp edilmişti. Demokrasiden bahsedilecekse, düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki, örgütlenme hakkı önündeki engeller kaldırılmalıdır, kaldıracağız. Burada sadece THY işçilerine yönelik bir saldırı söz konusu değil. Tüm işçiler ve kazanılmış hakları saldırının hedefinde. Sadece THY işçileri değil, tüm işçiler birleşmeli. Tüm Türkiye işçi ve emekçileri birlik olmalı. Zaman birlik zamanı. 15-16 Haziran ruhuyla mücadele etme zamanıdır" dedi.

İZMİR’DE THY ÇALIŞANLARININ DÖNÜŞÜ İÇİN EYLEM

İZMİR Hava-İş Şube Başkanlığı, THY’de işten atılan 305 çalışanın tekrar işe alınması için Cumhuriyet Meydanı’nda eylem düzenledi. Eyleme CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da üzerinde, "THY’de işten çıkartılanlara hayır" yazılı tişörtle katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan çeşitli sendikalara bağlı yaklaşık 200 kişi, "Yüklen emekçi, AKP türbülansta", "Dilenenler değil, direnenler kazanacak", "THY’de grev yasağına hayır", "Grev haktır yasaklanamaz" ve "İşten atılan THY çalışanları geri alınsın" yazılı dövizleri taşıyıp, slogan atarak, THY bürosu önüne geldi.

Basın açıklamasını Hava-İş İzmir Şube Başkanı Serkan Mutlu yaptı. Mutlu, "THY Anonim Ortaklığı Yönetimi 23’üncü Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ni ülke tarihinde hiç görülmeyen sözde hukuki hak dediği engellemelerle 18 ay geciktirmiştir. En son devletin yetkili makamının atadığı resmi arabulucunun görevinin durdurulması için 3 mahkemeye dava açmış, 2 mahkeme ’Tedbiren durdurma’ kararı almış, bu kararlar THY yönetimince yanıltılmaya çalışılan yargımızca tespit edilerek ortadan kaldırılmıştır. THY yönetimi sözleşmesinde tam da sendikamızın grev kararı hakkını kullanacağı bir aşamada milletin vekili olan, tarafsız olması gereken, Anayasal yemin etmiş bazı AKP milletvekillerinin TBMM’de kanun teklifi vererek ’Havacılık hizmetlerinde grev yasağı’ talep ettiği ortaya çıktı. Bu kanunun meclisten de geçti, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylandı. THY ve THY Teknik A.Ş. yönetimleri işçilerin demokratik meşru olan ve tepkilerin yasa dışı grev gibi lanse ederek grev yasağı ayıbının üzerine örtmek amacıyla işten çıkarma başlattı. 305 işçinin sözleşmesi fesh edildi" dedi.

İŞTEN ÇIKARIMLAR DURDURULSUN

Mutlu, sendika olarak THY ve THY Teknik A.Ş., yönetimine uyarıda bulunduklarını belirterek şöyle konuştu:

Gelin şirketleri daha fazla kamuoyunda önünde hırpalamadan iş barışı ve huzurunu yeniden oluşturulabilmek için masaya oturun. Grev yasakları ortadan kaldırılsın. İşten çıkarılmalar durdurulsun" (NSK)

Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com