THY reklamlarının parası halkın cebinden

THY reklamlarının parası halkın cebinden
Reklam harcamalarında "uçuşa" geçen Türk Hava Yolları'nın yıldız isimleri oynattığı reklam filmlerinin parası halkın cebinden çıkıyor.

THY, reklam harcamalarında adeta uçuşa geçti. Ünlülerin oynadığı reklamların parasının yarısı kamunun, yarısı yatırımcının bütçesinden karşılanıyor.
 
Sözcü'nün haberine göre, THY son günlerde futbolun efsane ismi Arjantinli yıldız Lionel Messi ile basketbolun yıldızı Kobe Bryant'lı reklam filmiyle konuşuluyor.
 
Dünya çapındaki bu iki ismi reklam filminde bir araya getiren, futbol takımlarına sponsor olan THY hesapsız harcamalarını halka ödetiyor.
 
YÜZDE 49 DEVLETTE
 
THY’nin yüzde 49,12’si kamunun elinde ve yüzde 50,88’i de halka açık durumda. Reklama harcanan paralar ise kafa karıştıran boyutlara ulaştı.
 
THY’nin sadece bu yılın ilk dokuz ayında yarıya yakını kamunun diğer yarısı da yatırımcının cebinden çıkan reklam ve tanıtım harcaması 90 milyon lirayı aştı.
 
THY’nin faaliyet raporlarına göre 2004 yılından 2012 yılının Eylül ayına kadar geçen sürede THY’nin reklam ve tanıtım giderlerinin toplamı 525,1 milyon lirayı aştı.
 
BİLGİLER BİRBİRİNİ TUTMUYOR

 
THY Başkanı Hamdi Topçu’nun söyledikleriyle yatırımcıya kaynaklık yapan faaliyet raporlarındaki bilgiler de birbirini tutmuyor.
 
Topçu, Ekim ayında gazetelere verdiği demeçlerde, 2011 ve 2012 için 100 milyon dolar yani bugünkü kurla 179 milyon lira civarında harcama yapıldığını açıkladı.
 
Yatırımcıların kılavuzu niteliğindeki faaliyet raporlarında ise reklam ve tanıtım harcamalarının tutarı 2011 için 146,4 milyon lira, 2012’nin dokuz ayı için 90,3 milyon lira olarak beyan edildi.
 
“SİYASİ KOLLAMA VE KORUMA”
 
Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin, THY’nin Türkiye’de tekel konumunda olduğuna işaret ederek şunları söyledi:
 
“Türkiye’de faaliyet gösteren özel hava taşımacılığı şirketleri THY ile rekabet edebilecek güçte değişken, reklama bu kadar para harcanmasının anlamak mümkün değil. Personelinin haklarını ödemekten kaçınan THY yönetimi denetlenmeli. Gereksiz ve abartılı rakamlar söz konusu. Kimse hesap sormuyor. Bu bir siyasi kollama ve korumadır.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com