THY tüm umutları söndürdü

THY tüm umutları söndürdü
Türk Hava Yolları yazılı bir basın açıklamasıyla Hava-İş'in yaptığı çağrıyla işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışılığı vurgulandı ve işten çıkarmaların hukuka uygun olduğunu bildirdi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, 7 Haziran 2012 tarihinde yaptığı toplantıda da iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar verdiğini duyurdu.

THY’den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

Türk Hava Yolları A.O. 4 Haziran 2012 Pazartesi günü Hava-İş Sendikası yetkililerini Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sürdürülmesi, mutabakatla çözüme ulaşılması için toplantıya davet etmiştir. Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 5 Haziran 2012 Salı günü yapılan görüşmede, Sendika yetkilileri işten çıkartılanların tekrar işe alınmalarını talep etmiştir. Bu talebin Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu’nda değerlendirileceği cevabı verilmiştir.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, 7 Haziran 2012 tarihinde (bugün) yaptığı toplantıda,

- Sendika’nın yaptığı çağrının ve işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışı, bu nedenle Türk Hava Yolları tarafından yapılan işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğu,

- Sendika’nın yasadışı eylem çağrısına uymanın hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak,

iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

Alınan bu karar ve Türk Hava Yolları A.O.’nun Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini sürdürme niyeti Sendika yetkililerine iletilmiştir. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz. 


AKP'li vekilin teklifi ile Meclis'e gelmişti

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün TBMM Başkanlığı’na sunduğu havacılık sektöründe grev ve lokavtın yasaklanmasını öngören kanun teklifi, çalışanları ayağa kaldırmıştı.

Yüzlerce kişi işten çıkarıldı

THY çalışanlarının üyesi olduğu Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), THY’nin kabin memurları ve teknik elemanlarıyla iş yavaşlatma eylemi yapmıştı. Eylem sonrası yüzlerce THY çalışanı işten çıkarılmıştı.(NSK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com