THY, Vnukovo Havalimanı'na taşındı

THY, Vnukovo Havalimanı'na taşındı
Rusya ile Türkiye arasında vize uygulamasının kaldırılması üzerine bu ülkeye tarifeli uçuşlarını ve yolcu sayısını rekor düzeye yükselten Türk Hava Yolları (THY), bununla da yetinmeyerek daha büyük başarılara ulaşmak için Moskova'da yenilenen Vnukovo Hava

Şimdiye kadar Moskova İstanbul seferlerini Şeremetyevo 2 ve kısmen Domodedovo havalimanlarından gerçekleştiren THY, dünden itibaren Moskova'nın Vnukovo Havaalanı'ndan uçmaya başladı. Uluslararası uçuşlar için inşa edilen A terminalinde düzenlenen THY temsilcileriyle Vnukovo yönetiminin hazır bulunduğu törenle ilk yolcular İstanbul'a uğurlanırken İstanbul'dan Vnukova'ya iniş yapan yolcular da çiçeklerle karşılandı.

Moskova Vnukovo Havalimanı'ndan İstanbul'a uçan ilk yolcu unvanına kavuşarak Vnukovo Havaalanı Genel Müdürü Vasiliy Aleksandrov ve THY'nin Rusya temsilciliği Genel Müdürü Mefail Deribaş'tan hediyeler alan Rus yolcu Yuliya Dementeyeva, "Bugün ilk yolcu seçilmem benim için çok hoş bir sürpriz oldu. THY'nin bu havalimanına taşınması, yolcular açısından çok büyük kolaylık sağlayacak. Hızla gelişen THY, bu adımla büyüklüğünü bir daha ortaya koydu. Sanırım tüm yolcular bu uygulamadan memnun kalacaklar" dedi.

Türk yolculardan Doğuş Üklimek ise diğer havalimanlarına kıyasla buraya ulaşımın daha kolay olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bugün güzel bir karşılama oldu. THY, Vnukova'yı seçtiği için gayet mutluyuz. Bundan sonra Moskova'ya daha kolay gidip gelebileceğiz. Umarım başarılı bir şekilde böyle devam eder."

İstanbul Moskova seferli TK413 numaralı Airbus A310-300 uçağı da törenle karşılanırken, olumsuz hava şartlarından dolayı uçağa itfaiye araçlarından su fışkırtılamadı. Tören bitiminde düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Vnukovo Havaalanı Genel Müdürü Vasiliy Aleksandrov, yeni inşa ettikleri bu uluslararası terminali sırf THY gibi önder havacılık şirketleri için yaptıklarını vurgulayarak "THY, geçen yıl 33 milyon yolcuya ulaşan bir şirket. Bu rakam başlı başına THY'nin ne kadar ciddi bir kurum olduğunu ortaya koymaktadır" şeklinde konuştu.

THY Rusya Temsilciliği Genel Müdürü Mefail Deribaş ise konuşmasında, 2005 yılında sadece Moskova-İstanbul arasında uçtuklarını ve haftada 7 sefer yaptıklarını hatırlatarak şunları söyledi: "Bu yıl itibariyle Moskova'nın dışında 7 nokta daha açtık. Bütün Rusya'ya haftada 80'den fazla sefer yapıyoruz bunun 44'ünü Vnukova'dan gerçekleştireceğiz. 2005 yılında Rusya Türkiye arasında 60 bin yolcu taşırken, 2011 yılında bu rakamın 400 bini Moskova'dan olmak üzere 700 bine çıkardık. Sanırım bu yıl da bu rakam 850 bine ulaşacak. Maalesef tek sorunumuz Rus tarafının bize verdiği kota limitini doldurmuş olmamız. İnşallah bu sorunu da iki ülke yetkilileri arasında imzalanacak yeni sözleşmelerle aşacağız"

Vnukovo A terminalinin çok yeni bir terminal olduğunu ve bu terminalden kendi klasmanlarında ilk uçacak bir şirket olmanın sevincini yaşadıklarını belirten Deribaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burayı tercih etmemizin sebebi çok basit. Bir kere bu havalimanı şehir merkezine en yakın havalimanıdır. Ulaşım açısından ise tren yolu dışında 3 ayrı karayolundan da ulaşılabiliyor. Burası çok daha derli toplu, her şeyi bir arada olan havalimanıdır. Ayrıca, en önemlisi ise şudur, daha önce Rusya'nın içinden kendi network alanımıza yolcu alamıyorduk. Şimdi ise bu sorunu merkezi bu havaalanı olan Rus şirketi Utair ile yaptığımız ticari sözleşme ile çözeceğiz. Utair'in Rusya içinde uçtuğu her bir noktadan Rus yolcular tek biletle THY aktarmalı olarak dünyanın her bir köşesine uçabilecek"

Tören bitiminde Deribaş ve Aleksandrov birbirlerine hediyeler sunarken, daha sonra pasta kesildi.

1941 yılında hizmete açılan Vnukovo Havaalanı, 2. Dünya Savaşı'nda Sovyet uçaklarının yoğun olarak kullanıldığı şehir merkezine 28 km ile en yakın ve ayrıca en büyük kargo terminaline sahip havalimanı olma niteliğine sahip bulunuyor. Vnukovo Havaalanı sisten en az etkilenen havalimanı özelliği de bulunduğu için sık sık Şeremetyevo veya Domodedovo'ya iniş yapamayan uçakların yönlendirildiği havalimanı olarak da biliniyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com