THY’de grev var!

THY’de grev var!
Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu, Türk Hava Yolları (THY) ve bağlı işyerleri işletmesinin tüm işyerlerinde 15 Mayıs Çarşamba günü grevin uygulamaya konulmasına karar verdi.

Hava-iş Genel Merkez Yönetim Kurulu bugün THY’de 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi uyuşmazlığı ile ilgili yaptığı toplantının ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada THY’de uygulamaya konulacak grevin tarihi de açıklandı.
 
Sendika Yönetim Kurulu’nun aldığı kararda, THY ve bağlı işyerleri işletmesi ile yürütülen 24.Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığı belirtilirken, yasa uyarınca resmi arabulucu safhasına geçildiği, resmi arabulucu safhasında da işverenin, “İşletmede Örgütlülük ve Toplu İş Sözleşmesi istememesi” amacıyla hareket etmesi sebebiyle sonuca ulaşılamadığı ve Toplu İş Sözleşmesi’nin bağıtlanamadığı belirtildi.
 
GREV 15 MAYIS’TA
 
Sendika, tüm iyi niyetli tutum ve barışçıl çabalarına rağmen uyuşmazlık konuları konusunda sendikanın kamuoyu ile paylaştığı gibi işverence olumlu bir yeni toplantı çağrısının taraflarına iletilmediğini belirterek, “Bunun üzerine sendikamızın yasal ve Anayasal güvence altında olan grev uygulama işleminden başka bir yolu kalmamıştır. Bu yasal hak çerçevesinde Yönetim Kurulumuz olağanüstü bir toplantı yaparak; 6356 Sayılı Yasanın 60.maddesi ve diğer ilgili maddeleri uyarınca, THY A.O. Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerleri işletmesinin tüm işyerlerinde 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü, grevin uygulamaya konulmasına, durumun noter kanalı ile işverene, yetkili makama bildirilmesine THY A.O. Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerleri işletmesinin tüm işyerlerinde ilan edilmesine oybirliği ile karar verilmiştir” dedi.
 
“THY’NİN BU GREVE 1 GÜN BİLE DAYANAMAYACAĞINI BİLİYORUZ”
 
Açıklamada, “Biz üyelerimize güveniyoruz ve THY’nin bu greve 1 gün bile dayanamayacağını biliyoruz. Hava-İş üyeleri sağduyu ve sabırla uzlaşmayı desteklediler, ancak işveren bu grevi kendisi istedi. Bu nedenle oluşabilecek olumsuzlukların tek sorumlusu THY A.O Yönetimidir” denilirken, toplu sözleşmedeki taleplerin bir tüketici hakkı olan uçuş emniyeti ile de doğrudan ve dolaylı olarak bağlantılı olduğu ifade edilerek, THY çalışanlarının temel talepleri şöyle sıralandı:
 
“En az personelle yorgun uçmak ve çalışmak istemiyor. Dinlenme sürelerinin bilimsel kriterlerde uygulanmasını talep ediyor. Part Time çalışanların toplu sözleşmeli olmasını istiyor. Kazanılmış sendikal haklarının geri götürülmesini kabul etmiyor. Kıdem haklarının verilmesini istiyor. Sağlığının korunması için istirahat raporu aldığında işten çıkarılmak, geçici uçuş men raporu verildiğinde ücretsiz izne çıkarılmak istemiyor. İşverenin keyfice ve tek taraflı prosedürlerle yaratılan kural ihlal ve baskılarına maruz kalmak istemiyor. Bu değişiklerde sendikanın onayının alınmasını talep ediyor.”
 
“TALEPLER 14 BİN ÜYEMİZİN TALEPLERİDİR”
 
Bir yıl önce anti-demokratik grev yasağına karşı çıktıkları için haksız ve hukuksuzca işten çıkarılan 305 THY çalışanının, bilirkişi raporları ve mahkeme kararları ile kesinleşen işe iade kararlarının uygulanarak onların işe geri döndürülmesini isteyen Sendika, “Bu talepler Hava-İş Sendikası yöneticilerinin masa başında belirlediği talepler değildir. Bizzat 14 bin üyemizin talepleridir” dedi.
 
Bu aşamada hem THY Yönetimine hem de hükümete Anayasal en demokratik hak olan grev hakkına saygı duymaya ve hukuk dışı yollara başvurmamaya davet eden Sendika, açıklamasında şunları kaydetti:
 
“Grev hakkımıza yönelik en küçük olumsuz bir girişimde bulunmayın. Madem uzlaşmadan kaçındınız, grev hakkımızı engellemeyin. Hukuk devleti ve anayasal güvence altında olan grev hakkımızı siyasi bir karar alarak ve sosyal hukuk devletine yakışmayacak şekilde işverenler yanında taraf olup, çalışanları mağdur edecek hakkaniyetsiz işlemlere girişmeyin.
 
Anayasamız, altına imza attığımız uluslararası sözleşme hükümleri yasa hükümleri açıktır. Bu mevzuatta belirtilen hükümler göz ardı edilerek, hukuka aykırı bir şekilde yasal grev hakkımızın herhangi bir şekilde engellenmeye veya ertelenmeye çalışılması halinde, eğer Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise bu mümkün değildir, yargı bağımsız yargı ise bu mümkün değildir.
 
Şimdiden uyarıyoruz, biz hukuk çerçevesinde hareket ediyoruz siz hukukun dışına çıkmayın.
 
Hava-İş sendikası 15 Mayıs gününe kadar çözüm ve görüşmelere açıktır. Ancak uzlaşmayı reddeden şirket yönetimi rezervasyon kayıplarının, ihracat ithalat ile ilgili sıkıntıların, turizm firmalarının sıkıntılarının, şirkete daha grev uygulanmadan oluşan zararların tek sorumlusu olacaktır.
 
THY yönetimini uyarıyoruz. Sendikanın sunduğu görüşme çağrısı fırsatını iyi değerlendirin, şirketi kargaşa ve riske atan macera dolu yollardan vazgeçin. Gelin masada sorunları bütünsel olarak, karşılıklı iyi niyete dayalı bir anlayışla ele alalım ve her iki tarafı da memnun edecek bir biçimde çözelim.”
 
THY’DEN GREV AÇIKLAMASI
 
Türk Hava Yolları (THY), Hava-İş Sendikası’nın THY ve bağlı işyerlerinde 15 Mayıs’ta uygulamaya koyacağı grev kararına ilişkin, “Türk Hava Yolları alınan grev kararına karşılık lokavt kararı almayacaktır. Türk Hava Yolları'nın faaliyetleri aksamadan sürecektir” dedi.
 
THY’den yapılan açıklamada, Hava-İş Sendikası'nın “uzlaşmaz ve dayatmacı yaklaşımları” nedeniyle bugüne kadar bir sonuca bağlanamayan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, bugün Hava-İş Sendikası tarafından 15 Mayıs 2013 tarihinde grev uygulamasına başlanacağının ilan edildiği belirtilerek, “Türk Hava Yolları'nın büyüme sürecinin artarak devam ettiği bu dönemde alınan grev uygulama kararının ne Şirketimize ne de çalışanlarımıza herhangi bir yarar sağlamayacağı açıktır” denildi.
 
Türk Hava Yolları’nın alınan grev kararına karşılık lokavt kararı almayacağı ve şirketin faaliyetlerinin aksamadan süreceğinin ifade edildiği açıklamada şunlar kaydedildi:
 
“Hava-İş Sendikası'nın bu sorumsuz karardan vazgeçerek 16 bin çalışanın bir an önce imzalanmasını beklediği Toplu İş Sözleşmesini imzalayacağını ümit ediyoruz.
 
Sendikanın bu sorumluluğu göstermemesi halinde çalışanlarımızın, grev uygulamasına izin vermeyeceklerine, ülkemizin Dünyadaki gururu haline getirdikleri şirketlerine ve geleceklerine sahip çıkacaklarına, greve katılmayarak çalışma haklarını kullanacaklarına inanıyoruz.
 
Hava-İş Sendikası'nı yasadışı eylem sebebiyle iş akdi feshedilen 305 kişinin işe alınması dayatmasından vazgeçerek 16 bin kişinin bir an önce sonuçlanmasını beklediği Toplu İş Sözleşmesini imzalamaya davet ediyoruz.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com