TİB, Twitter'a erişim engeli kararlarını sitesinden kaldırdı

TİB, Twittera erişim engeli kararlarını sitesinden kaldırdı
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının erişim engelinin kaldırıldığına ilişkin yazısının internet servis sağlayıcılarına ulaşmasının ardından Twitter'ın erişime açılması bekleniyor

ANKARA (AA) - Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeline yönelik mahkeme kararlarını sitesinden kaldırdı.

TİB'in internet sitesinde, Twitter sorgulandığında, daha önce erişimin engellenmesine neden olan mahkeme kararlarının bulunduğu sayfada, "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uygulanan bir karar bulunamadı" yazısı yer aldı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının erişim engelinin kaldırıldığına ilişkin yazısının internet servis sağlayıcılarına ulaşmasının ardından Twitter'ın erişime açılması bekleniyor.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'a erişim, açılan sahte hesaplarla bazı vatandaşların kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle verilen mahkeme kararları doğrultusunda 20 Mart gecesi TİB tarafından tedbir amaçlı engellenmişti.

TİB'in kararının ardından Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu tarafından, kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı dava sonucu Ankara 15. İdare Mahkemesi, oy çokluğuyla yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak 24 Mart, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise 25 Mart'ta, Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. 

Bireysel başvuruları birleştiren Yüksek Mahkeme, "Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine" karar vermişti. Anayasa Mahkemesi, kararın "ihlalin ortadan kaldırılması" için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TİB ve BTK'ya gönderilmesini kararlaştırmıştı.

Söz konusu karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanmıştı.

Kararın, BTK ve TİB'e ulaşmasının ardından 13 gün süren Twitter'a erişim engeli son buldu.

- Twitter ile yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandı

Edinilen bilgiye göre, erişimin engellenmesinin ardından TİB yetkilileri ile Twitter temsilcisi avukatlar arasında bugüne kadar yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandı. Vatandaşların şikayetleri üzerine mahkemelerin benzer kararlar vermesi durumunda TİB, erişimin tamamen engellenmesi yerine öncelikle Twitter yönetiminden şikayete konu olan içeriklerin çıkarılmasını isteyecek.

TİB yetkilileri ile Twitter avukatları arasında yapılan görüşmelerde, Twitter'ın mahkeme kararlarını uygulamada daha duyarlı davranacağını bildirdiği öğrenildi. Ayrıca, Twitter'ın bugüne kadar vatandaşların şikayeti üzerine mahkemelerce alınan çok sayıdaki kararda yer alan içerikleri de çıkardığı belirtildi. Öte yandan Twitter'ın Türkiye'de temsilcilik açmasına yönelik görüşmeler devam ediyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com