Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği kursu tamamlandı

Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği kursu tamamlandı
Emet Halk Eğitim Müdürlüğü ve Emet Ziraat Odası ortak çalışması ile 2.si açılan 104 saatlik tıbbi vearomatik bitki yetiştiriciliği kursu tamamlandı.
Ercan Kolku | Emet

 Emet Ziraat Mühendisi Yıldırım Korkmaz tarafından verilen kurs tamamlanırken, 125 kişi toplamda 188 kişi Emet te bu belgeyi almaya hak kazandı. 

Emet Ziraat Odası başkanı Sami Yüksel kullanımı gittikçe yaygınlaşan tıbbi ve aromatik bitkiler, Türkiye için yeni bir sektör meydana getirirken,yaklaşık 11 bin 700 biyolojik bitki çeşitliliğine sahip Türkiye´de, 500 civarında bitki tıbbi amaçlı kullanıldığını belirtti. Yüksel;” Bitki florasının üçte biri aromatik bitkilerden oluşan Türkiye´de 84 tıbbi ve aromatik bitkiden elde edilen 107 çeşit ilaç ham maddesiyle 419 ruhsatlı ilaç üretiliyor.Biyolojik çeşitliliğin zenginliği, Türkiye´yi tıbbi ve aromatik bitkilerde dünyanın önemli üreticileri arasına soktu. Türkiye, kekikte dünyanın en büyük, gül yağında ise iki büyük üreticisinden biri haline geldi.
 
Türkiye´nin en önemli yabani ürünü kekik yılda yaklaşık 9 bin 500 ton üretiliyor. Bunun yaklaşıkbin tonu yurt içinde tüketilirken, kalanı ise ihraç ediliyor. Türkiye 2011 yılı ihracat verilerine göre kekikten 27 milyon dolar gelir elde etti. Odun dışı orman ürünlerinden 2011 yılında yaklaşık 249,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye, bunun 207,5 milyon dolarını, büyük bölümünü tıbbi ve aromatik bitkilerin oluşturduğu bitkisel kökenli ürünlerden kazandı.” dedi.
 
Emet ilçesinde kursu tamamlayan 125 kişi sertifikalarını aldı. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com