Tıbbi mazlemelerden oyuncak müzesi

Tıbbi mazlemelerden oyuncak müzesi
Mustafa Kemal Üniversitesi'nin hazırladığı, Koç Üniversitesi tarafından desteklenen, DOĞAKA'dan hibe desteği alınan "Hayata Dokunan Oyuncaklar Teröpatik Oyuncaklar Projesi" kapsamında oluşturulan ve içerisinde 200 farklı oyuncağın yer aldığı "Terapötik Oy

HATAY (AA) - İSMİHAN ÖZGÜVEN - Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Hatay Sağlık Yüksekokulu tarafından hazırlanan ve Koç Üniversitesi tarafından desteklenen, DOĞAKA'dan Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamına hibe alınan "Hayata Dokunan Oyuncaklar Terapötik Oyuncaklar Projesi" ile oluşturulan ve içerisinde 200 farklı oyuncağın yer aldığı "Terapötik Oyuncak Müzesi" açıldı.

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Emel Teksöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 163 bin lira destek aldıkları ve tamamlanan proje kapsamında 9 aylık sürede Çocuk Sağlığı Hastalıkları Hemşireliği üçüncü sınıf öğrencileriyle Afganistan'dan 1982 yılında göç ederek Ovakent'e yerleşmiş Özbek kökenli Türk ailelerin çocuklarını buluşturduklarını söyledi.

Proje kapsamında göçle gelen, nüfusun dezavantajlı kesimi olan göçmen çocukların sağlık gereksinimlerini tespit etmeyi, sağlık bakım ihtiyaçlarını karşılamayı, sosyal destek almalarına ve sosyal hayata uyumuna katkı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Teksöz, bu kapsamda Ovanet'te 450 çocukla görüştüklerini kaydetti.

Projede 20 stajyer öğrencinin gönüllü görev aldığını vurgulayan Teksöz, 450 çocuk içerisinden hizmete erişimde sıkıntı yaşayan, hiç sinemaya gitmemiş ve sürekli hastalıkla baş etmek zorunda kalan 80 çocukla çeşitli faaliyetler yaptıklarını belirten Teksöz, bu çocuklarla sinemaya gittiklerini ve piknik yaptıklarını söyledi.

Gezici hemşirelik hizmeti vererek de çocuklarla bir araya geldiklerini anlatan Teksöz, içerisinde tıbbi maketlerin yer aldığı, bebek bakımı hakkında bilgi verilen ve tuvalet eğitimiyle ilgili detay bulunan mobil karavan da oluşturulduğunu kaydetti.

Teksöz, faaliyetler kapsamında çocukla hemşireyi buluşturan ve iyileştirici oyun olan teröpatik oyun kullanımının sağlandığını da söyledi.

Terapötik oyunun, çocuk hemşireliği için özel kullanılan teknik olduğunu ifade eden Teksöz, bu kapsamda ihtiyaç fazlası hijyenik tıbbi malzemeleri seçerek, çocukların bunlara korkmadan dokunmasıyla oyuncak yapmasının sağlandığını belirtti.

Çocukların bunlara her dokunduğunda travmayla baş ettiğini ve her dokunuşun hemşireye bir adım daha fazla yaklaşma anlamına geldiğini vurgulayan Teksöz, şöyle devam etti:

"Oyuncaklar aynı zamanda hemşirelik eğitiminde de kullanılmaktadır. 2 yıldır yürüttüğüm bu çalışmada hemşirelik öğrencisi, çocukla ilgili hastalıkları öğrenir, çocuğa bakım verir. Etkilendiği bir çocuğu düşünerek bu terapötik oyuncaklardan yapar. Türkiye'de 5 oyuncak müzesi bulunmaktadır. Buradaki terapötik oyuncak müzesi ise Türkiye'de ve dünyada alanında bir ilktir. Böyle bir müze ilk defa bu proje kapsamında kurulmuştur. Bu oyuncakların hepsi temsili bir çocuğu, hastalığı göstermektedir. Oyuncaklar arasında proje kapsamında bir araya gelen stajyer öğrencilerle çocukların beraber yaptıkları da var. Ovakent'ten çocukların sadece enjektörle yaptıkları var. Oyuncaklar arasında hastaneye yatan, serum takan çocukları temsil eden bebekler yer alıyor. Müzede, 200'den fazla oyuncak var. Müze her an kendini yenileyebiliyor. Buradaki hiçbir oyuncak diğerine benzemiyor. Aynı enjektörü 80 çocuğun eline verdik, 80 farklı oyuncak çıktı."

Ovakent'te çocuklarla yaptıkları oyuncaklardan bir kısmını oynamaları ve hemşirelerle aralarında bağın oluşması adına onlara verdiklerini belirten Teksöz, bazılarını da oluşturdukları bu müzede sergilediklerini söyledi.

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, projenin kapanışı ve müzenin açılış törende duygulandı. Projeyi çok beğendiğini belirten Güder, sosyal sorumluluk projesi de olan bu çalışma için emeğe geçenleri tebrik etti. Güder, daha sonra müzeyi gezerek Yrd. Doç. Dr. Teksöz'den bilgi aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com