TİB'de dinlemelere ilişkin inceleme

TİBde dinlemelere ilişkin inceleme
Adalet Bakanı Bozdağ: "Tabi dinlemelerin çok olması fevkalede üzücü. Hukuk devleti bakımından bence bu kadar dinleme yapılması, gerekçesi ne olursa olsun izahı mümkün olmayan bir husustur"

TOKAT (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) dinlemelere ilişkin soruşturmasıyla ilgili, "Tabi dinlemelerin çok olması fevkalade üzücü. Hukuk devleti bakımından bence bu kadar dinleme yapılması, gerekçesi ne olursa olsun izahı mümkün olmayan bir husustur" dedi.

Zile ilçesinde temaslarda bulunan Bozdağ, gazetecilerin, TİB tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde, 2012 ve 2013'te toplam 509 bin 516 kişinin dinlendiğinin tespit edilmesiyle ilgili sorusunu yanıtladı.

"Tabi dinlemelerin çok olması fevkalade üzücü" diyen Bozdağ, şöyle konuştu:

"Hukuk devleti bakımından bence bu kadar dinleme yapılması, gerekçesi ne olursa olsun izahı mümkün olmayan bir husustur. Biz Ceza Muhakemesi Kanunu'nu (CMK) değiştirirken Türkiye'de hukuk soruşturmasında yeni bir usulü getirdik. O da delilden şüpheliye, delilden sanığa giden bir yol olsun. Bizim usulümüz olsun istedik. İnsanlar bir suçla suçlanıyorlarsa mutlaka somut deliller üzerinden olsun, usul de öyle gitsin, işlesin en son şüpheli olan kişinin ifadesine başvurulsun veya en son yapılacak işlemler nelerse onlar işin en sonunda deliller toplandıktan sonra yapılsın istedik. Dinlemelerle ilgili de bir düzen kurduk. Bu düzeni kurarken esasında açıklamalar gösteriyor ki dinlemeler keyfilikten çıksın. Hukuk içinde olsun ama son çare olarak uygulansın. Yani bir suç işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe olacak. Hiçbir delil bulamamış olacak. Son çare mahkeme karar vererek bunu yapsın. Biz böyle bir düzen kurduk ama ortaya çıkan son kayıtlar, haberler, bu açıklamalar gösteriyor ki yasa koyucunun ancak istisnai olarak sadece belli suçlar için son çare olarak öngördüğü dinleme olayının neredeyse o katalogda yer alan suçların tamamı için ilk uygulanan işlem olduğunu görüyoruz."

 

- "Dinlemelerle ilgili pek çok vatandaşımızın şikayeti var"

 

Bekir Bozdağ, bu çerçevede kötüye kullanılan bu maddenin de dinlemenin kapsamından çıkarıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Amacımız suç soruşturmasının delilden şüpheliye gidecek şekilde yürütülmesi, insanlar lekelenmeden, insanların masumiyet karinesinden yararlanma hakkı ihlal edilmeden bunun sürdürülmesidir. Maalesef bu dinlemelerle ilgili Türkiye'de geçmiş dönemde ortaya çıkan bu uygulama hukuk devletine yakışır, yaraşır bir uygulama kesinlikle değildir. Ben bunu defalarca ifade ettim. Buradan da ifade ediyorum. Siz herhangi biri hakkında, kuvvetli şüphe doğuran, somut bir delil olmayan kişileri örgüt kapsamında dinliyorsunuz, sonra 3 yıl dinliyorsunuz, hiçbir şey bulamadık diye ona yazı gönderiyorsunuz veya dosyasını kapatıyorsunuz. Bu, kabul edilemez bir durumdur. Ve onlar, o kayıtlar, o kişilerin dosyalarında kalıyor. Sonra bir şekilde önüne çıkıyor. Bu insanların masumiyet karinesinden yaralanma hakkını da, lekelenmeme hakkını da ihlal eden bir uygulamadır."

"Bundan sonra umarız ki dinlemelere ilişkin kararlar, talepler hukukun çizdiği sınırlar içerisinde kalır" ifadesini kullanan Bozdağ, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Hukukun dışına çıkan bir şey olduğu zaman, tabi yasalar çerçevesinde, bunun gereği neyse yapılır. Benim bildiğim son dönemde ortaya çıkan dinlemelerle ilgili pek çok vatandaşımızın şikayeti var, HSYK'ya, savcılıklara, Bakanlığa, başka yerlere. Bu şekilde şikayetler elbette incelenecek. Eğer vatandaşlarımızın şikayetlerinin doğruluğu sabit olursa, şikayetlerini dile getirdiği hususları sabit olursa, hukunun dışına çıkanlarla ilgili elbette hukuk içinde gereken işlemlerin de yapılması gerekir. Şu anda benim bildiğim TİB'de de İçişleri Bakanlığı'nda da  ve diğer kurumlarda da bu dinleme faaliyetlerine ilişkin incelemeler başlatıldı." 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com