TİB'de dinlemelere ilişkin inceleme

TİBde dinlemelere ilişkin inceleme
Başbakan Yardımcısı Atalay: “Benim kendi kanaatim özellikle bu dinlemeler son 3 yıl içerisinde yoğunlaşmış, son 3 yıl içinde dinlemelerin bu verilen sayının da üzerinde olabileceğini tahmin ediyorum. Bazı bilgilerim var o konuda çünkü"

KIRIKKALE (AA) – EMRAH YAŞAR - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ”Mahkemeler çok sorumsuzca karar vermiş, mahkemelerden gerekçelendirilmemiş fazla delillendirilmemiş şekilde kararlar istenmiş ve onlarda karar vermişler. Benim kendi kanaatim özellikle bu dinlemeler son 3 yıl içerisinde yoğunlaşmış, son 3 yıl içinde dinlemelerin bu verilen sayının da üzerinde olabileceğini tahmin ediyorum. Bazı bilgilerim var o konuda çünkü" dedi.

Atalay, Kırıkkale’nin Delice ilçesinde partisinin Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışının ardından, TİB'de yürütülen soruşturma çerçevesinde 2012'de 257 bin 454 kişinin, 2013'de 252 bin 62 kişinin dinlenmesini AA muhabirine değerlendirdi. 

Atalay, bu konudaki haberi henüz görmediğini belirterek, TİB’in bilindiği gibi adli dinlemeler için mahkeme kararı çıktıktan sonra o dinlemeleri organize eden, gerçekleştiren bir kurum olduğunu kaydetti.

 

- "Dinlemelerin bu verilen sayının da üzerinde olabileceğini tahmin ediyorum"

 

Son zamanlarda bu kurumda epeyce sorunların olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Atalay, şöyle konuştu:

“Zaten biz de hep şundan toplum olarak hepimiz şikayetçiyiz, yani bu adli dinlemelerin sayısının çok farklı olduğu. Geçenlerde hatırlarsanız, İstanbul’da yine bir şey oldu, bir ismi de tuhaf, tuhaf dosyalar oluşturarak, uydurma dosyalar, işte ‘Selam’ gibi vesaire örgüt isimleri koyarak, dinleme kararları alınmış, yüzlerce kişinin, sonra bunlar binlere ulaşıyor falan. Tabi bunun hepsi TİB’in sayısı içinde. Yani mahkemeler çok sorumsuzca karar vermiş, mahkemelerden gerekçelendirilmemiş fazla delillendirilmemiş şekilde kararlar istenmiş ve onlar da karar vermişler. Benim kendi kanaatim özellikle bu dinlemeler son 3 yıl içerisinde yoğunlaşmış, son 3 yıl içinde dinlemelerin bu verilen sayının da üzerinde olabileceğini tahmin ediyorum. Bazı bilgilerim var o konuda çünkü. Şu günlerde çok fazla sayıda, değişik dosyalarda bu tespitler yapılıyor. Ama biz hükümet olarak bütün kurumlarımız olarak, bütün bakanlıklarımız olarak bunların hepsinin şu anda üzerine gidiyoruz."

 

- "Sorumlular bunun hesabını verecek"

 

Bu kapsamda bütün dosyaların ele alındığını, değerlendirildiğini, hem adliyelerde hem emniyette ve TİB’de neler yapıldığını iyice tespit ettiklerini vurgulayan Atalay, "Bunların hepsi açığa çıkacak ve burada sorumlular bunun hesabını verecek. Ben doğrusu TİB’in açıkladığı bu sayı benim için hiç sürpriz olmadı. Yani bunun ötesine de gidebilir bu sayılar. Ve doğrusu bugün çıkan yasayı çok önemli görüyorum. Bundan önce sulh ceza hakimi, tek hakim dinleme ile ilgili savcının getirdiği talebi karara bağlıyordu hatta eğer gecikme olacaksa, savcı kendisi dinleme kararını veriyordu. Şimdi biz çok önemli bir düzenleme yaptık. Artık dinleme kararları ağır ceza mahkemesinde ve ittifakla verilecek. Yani 3 hakimle verilecek ve bu dinleme kararları öyle kolay verilemeyecek. Bu konuda atılan bu adımın bundan sonra bu konuyu düzene sokacağına inanıyorum” diye konuştu.

Atalay, İlker Başbuğ’un tahliye istemi ile ilgili açıklamalara ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

“O konuda memnuniyetimi ifade etmiştim. Ülkemizde bir Genelkurmay Başkanının tutuklu yargılanmasını hiçbir zaman onaylamadık ve şu anda bir an önce tahliye edilmesinden memnun olacağız. Bu karardan memnunuz. Eğer yargılanacaksa bile bir suçu varsa, tutuklu olarak değil, serbest olarak yargılanabilir. O konuda umuyorum, şimdi alt mahkeme ağır ceza mahkemesi Anayasa Mahkemesi’nin de tavsiyesi doğrultusunda tahliye kararı verecek, öyle umuyorum. Vermesini bekliyoruz.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com