Ticari ceza yasası' Senato'dan geçti

Ticari ceza yasası' Senato'dan geçti
ABD’de Senato, para birimi yenin değerini dolar karşısında suni olarak düşük tuttuğunu savunduğu Çin’i ticari olarak cezalandırmayı hedefleyen tartışmalı yasa tasarısını kabul etti.

Dün Senato’da yapılan oylamada 35’e karşı 65 oy ile kabul edilen yasa tasarısı, daha sonra Temsilciler Meclisi’nde oylanacak.

Bazı milletvekilleri Çin’in para birimi yenin değerini düşük tutmasının bu ülkenin mallarının fiyatı konusunda adaletsiz bir avantaj yarattığını ve bunun Amerikalıların işlerini kaybetmesine mal olduğunu savunuyorlar.

Amerikalıların birçoğu Çin’in döviz politikasının Çin mallarının ithalatında önemli bir unsur olduğunu ve ucuz Çin mallarının ABD’de fabrikaların kapanmasına ve işçilerin işini kaybetmesine yol açtığını düşünüyor.

Yasa tasarısının hazırlayıcılarından Demokrat Partili Senatör Charles Schumer, oylamanın, "Çin’e Amerikalıların işine mal olan düzenbazlığı bırakması ya da sonuçlarına katlanması için bir uyarı olduğunu" ifade etti.

Çin yönetimi ise Senato’dan geçen yasa tasarısının "küresel ekonomideki toparlanma için tehdit olduğunu ve bu tasarının yasalaşması halinde ticari ilişkilerin ciddi zarar göreceğini" açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Zhaoxu yaptığı açıklamada, yasa tasarısının Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlal ettiğini belirtti.

Ma, "Bu yasa tasarısı tamamen zararlı ve faydasız. Tasarı sadece ABD ekonomisindeki ve işsizlikle ilgili sorunları çözmede işe yaramayacak, aynı zamanda Çin-ABD ticari ilişkilerinde ciddi biçimde engel oluşturacak ve Çin, ABD ve uluslararası toplumun küresel ekonominin büyümesi ve güçlü toparlanması için gösterdiği çabalara zarar verecek" dedi.

Tasarı yasalaşırsa bu, ABD hükümetine, para birimlerinin değerini düşük tutarak ihracatını desteklediğini tespit ettiği ülkelerden ithal edilen malların gümrük vergilerini artırmasına olanak sağlayacak.

Çin: "Senato’nun bu kararı uluslararası kurallara aykırı"

Pekin yönetimi ABD Senatosu’nda onaylanan "2011 Döviz Kuru Gözetim Reform Yasası Tasarısı"nın uluslararası kurallara aykırı olduğunu açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu yasa tasarısına kararlılıkla karşı çıktıkları belirtilerek, bunun karşılıklı ekonomik ve ticari ilişkilerin istikrarlı gelişimine tehdit oluşturduğu ileri sürüldü.

Bakanlık sözcüsü Şen Danyang, küresel ekonominin ciddi sınavlarla karşı karşıya olduğu bu kritik dönemde, ABD Senatosu’nun ticaret ortaklıklarını para birimlerini değerlendirmeye zorlamasının ticari korumacılığın tırmandığı yönünde yanlış bir sinyal verilmesinden farklı olmadığını belirtti. Danyang, bunun küresel ticari korumacılıkla mücadele çabalarına da ters düştüğünü savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da ABD yönetimi, Kongresi ve toplumun çeşitli çevrelerinden, "ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı gelişmesini korumak için, yasama yoluyla Çin’e parasını değerlendirme baskısına karşı çıkılması" istendi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ma Caoşü "döviz kurundaki dengesizlik" bahanesiyle ticari korumacılık amacı taşıyan söz konusu yasa tasarısının Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına ciddi şekilde aykırı düştüğü görüşünü dile getirdi.

Ma Caoşü, bunun ABD’nin ekonomi ve istihdam sorunlarını çözemeyeceği gibi, hem Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerine, hem de iki ülke ve uluslararası toplumun dünya ekonomisinin canlanması için harcadığı çabalara zarar vereceğini söyledi.

"2011 Döviz Kuru Gözetim Reform Yasası Tasarısı" dün ABD Senatosu’nda 63 kabul, 35 ret oyuyla onaylanmıştı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com