TİKA ile Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi işbirliği protokolü imzaladı

TİKA ile Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi işbirliği protokolü imzaladı
Protokolle Türk dili ve kültürünün tanıtımına yönelik projelerin hayata geçirilmesi ve Ukrayna ile Türkiye arasındaki kültürel ve bilimsel işbirliğinin derinleştirilmesi amaçlanıyor

ANKARA (AA) - Ukrayna’nın Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında Türk dili ve kültürünün tanıtımına yönelik birçok projeye zemin teşkil edecek "İyi Niyet Protokolü" imzalandı.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’nın en köklü üniversitesi olarak bilinen ve tarihi 19. yüzyıla dayanan Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi ile TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü arasındaki protokolün imzalanması için tören düzenlendiği, törene üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Petro Bekh, TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ve TİKA yetkililerinin katıldığı bildirildi.

Açıklamaya göre, törende konuşan Bekh, şu ana kadar Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’ne TİKA tarafından sağlanan değerli katkılardan dolayı minnettarlığını ifade ederek, TİKA’nın Ukrayna çapında diğer alanlarda yürüttüğü faaliyetleri de hayranlıkla takip ettiklerini ve verimli işbirliğinin artarak devam etmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat ise TİKA’nın faaliyetlerine ve çalışma perspektiflerine değinerek, Türkiye’nin Ukrayna’nın içinde bulunduğu zor dönemde yanında olduğunu vurguladı. Bolat, "Taras Şevçenko gibi dünyaya mal olmuş birçok sanatçı, ilim ve bilim adamını yetiştirmiş güçlü temellere dayanan böylesi bir ülkenin, modern dünyanın parçası olmak suretiyle bu zor günleri aşacağına yürekten inanıyorum" dedi. Bolat, imzalanan İyi Niyet Protokolü ile Ukrayna ve Türkiye arasındaki kültürel ve bilimsel işbirliğinin derinleştirilmesini temenni ettiklerini ifade etti.

İmza töreninin ardından yetkililer, Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’ne bağlı Filoloji Enstitüsü ziyaret etti. Filoloji Enstitüsü Müdürü Grigoriy Semenyuk, TİKA’nın desteklerinden dolayı teşekkürlerini dile getirerek, "Öğrencilerimizin bilgi ve başarıları minnettarlığımızın tezahürü olacaktır. Ukrayna’nın önde gelen şairi Taras Şevçenko’nun 200. yaş gününün kutlanacağı 2014 yılında işbirliğimize yeni bir ivme kazandırılması sembolik bir anlam taşımaktadır" diye konuştu. 

Semenyuk, enstitü kapsamında 32 dil öğretildiğini ancak sadece TİKA aracılığıyla Türkiye’nin Türk dili eğitimine kesintisiz ve artarak katkı sağlandığını kaydetti.

TİKA'nın desteğiyle Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi bünyesinde 19 Haziran 2003'te açılan Türk Enformasyon ve Araştırma Merkezi’nin faaliyetleri o günden bu yana destekleniyor. TİKA ile üniversitenin işbirliği kapsamında, geçen haftalarda Filoloji Enstitüsü binasında bulunan Türkçe sınıflarının onarımı yapıldı, Türkoloji Bölümü ve Türk Enformasyon ve Araştırma Merkezi odalarında tadilat ve tefrişat çalışmaları bitirildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com