TİKA, Yemen'de islam eserlerine sahip çıkıyor

TİKA, Yemen'de islam eserlerine sahip çıkıyor
TİKA, Yemen Kültür Bakanlığı'na ait Daru'l-Mahtutat'taki El Yazmaları Genel Sergi Salonu'nun onarım ve tefrişatının tamamlanarak hizmete açıldığını bildirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yemen'in başkenti Sana'da Osmanlı şehri olarak bilinen Babu'l-Yemen içinde yer alan ve İslam'ın beşinci en eski camisi olarak kabul edilen Cami-i Kebir'in karşısındaki Yemen Kültür Bakanlığı'na ait Daru'l-Mahtutat'taki El Yazmaları Genel Sergi Salonu'nun onarımı ve tefrişatını tamamladı.

TİKA tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yemen'in Kur'an-ı Kerim el yazmaları açısından 22 binden fazla varak ile dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, İslam'ın ilk dönemine ait el yazmalarına sahip çıkılması kapsamında Yemen Kültür Bakanlığı'na ait Daru'l-Mahtutat'taki El Yazmaları Genel Sergi Salonu'nun onarım ve tefrişatının TİKA tarafından tamamlandığı ve salonun düzenlenen törenle hizmete açıldığı belirtildi.

Törene, Türkiye'nin Yemen Büyükelçisi Fazlı Çorman, TİKA Yemen Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Bozgöz, Yemen Kültür Bakanı Abdullah Avbel, Yemen'in yaşayan en büyük şair ve düşünürü Abdulaziz el-Makalıh, Yemen'deki Endenozya, Malezya, Libya, Filistin, Sudan, Ürdün büyükelçileri katıldı.

Sergi salonunda Yemen'in 23 vilayetinden derlenip getirilen çeşitli İslami dönemlere ait dünyada ender bulunan el yazması eserler, Babu'l-Yemen'deki Cami-i Kebir'in bir yıl önceki restorasyonunda tesadüfen bulunup El Yazmaları Kütüphanesi'nde koruma altına alınan ve Arapça "Rukuk" olarak adlandırılan İslam'ın birinci ve ikinci yüzyılına ait Kur'an-ı Kerim el yazmaları ile Osmanlı döneminden kalma bazı nadir Osmanlıca el yazmaları sergilenecek.

İslam ülkelerini temsilen katılan büyükelçiler, açılışta yaptıkları açıklamalarda, Türkiye'nin TİKA marifetiyle İslam mirasına sahip çıkmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Yemen Kültür Bakanı Avbel ise Kur'an-ı Kerim mirasının kendisine yaraşır bir salonda sergilenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, desteklerinden dolayı TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Yemen Koordinatörü Prof. Dr. Bozgöz de TİKA'nın bundan sonra Kur'an-ı Kerim el yazmalarının ve diğer nadir İslami eserlerin restorasyonuna olan desteğinin artarak süreceğini vurguladı. Bozgöz, Yemenlilerle bu ortak mirasın korunması ve muhafazasını birlikte sürdüreceklerini belirtti. TİKA'nın yeni projelerle Yemen'in geçiş sürecinde Yemenlilerin yanında olacağını kaydeden Bozgöz, başta eğitim-öğretim olmak üzere, sağlık, temizlik, ziraat ve balıkçılık alanlarındaki projeleriyle TİKA'nın Yemen'e desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Muhabir: Muhammet Faruk Alagaş
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com