TİKA'dan Filistin'e okul desteği

TİKAdan Filistine okul desteği
Batı Şeria'da inşa edilen "Türkiye Bireh Kız Ortaokulu", Başbakan Erdoğan'ın telekonferansla katıldığı törenle açıldı

RAMALLAH (AA) - Batı Şeria'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) yardımlarıyla inşa edilen "Türkiye Bireh Kız Ortaokulu", Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle katıldığı törenle açıldı.

Bireh kentindeki törene Filistin Eğitim Bakanı Ebu Zehra, Ekonomi Bakanı Cevad en-Naci, Ramallah ve Bireh Valisi Leyla Ganam, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Ramallah TİKA Müdürü Muhamed Kürşat'ın yanı sıra öğretmenler ve çok sayıda Filistinli katıldı.

Törene telekonferansla katılan Başbakan Erdoğan, kısa bir konuşma yaparak, okulun hayırlı olmasını ve gelecekte kız öğrencilere başarılar getirmesini diledi.

Eğitim Bakanı Ebu Zehra da Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatlarını kaybeden işçiler için başsağlığı dileklerini iletti. Filistin ve Türkiye arasındaki ilişkilerin dostluk seviyesinin ötesine ulaştığına işaret eden Ebu Zehra, "Gazze'ye ulaşmak amacıyla yola çıkan ve içinde Türk kardeşlerimizin şehit olduğu Mavi Marmara gemisi olayı, Filistinlilerin hafızalarından hiçbir zaman çıkmayacak" dedi.

Sözlerine hayatlarını kaybeden maden işçileri için baş sağlığı dilekleriyle başlayan Ramallah ve Bireh Valisi Leyla Ganam da Türkiye'nin, özellikle açlık grevi yapan tutuklulara ve işgal altındaki Kudüs'e daha çok destek vermesi talebinde bulundu.

Çorum Milletvekili Murat Yıldırım ise Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Filistin'e çeşitli alanlarda desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Büyükelçi Mustafa Sarnıç, iki ülke arasındaki ilişkilerin son derece güçlü olduğuna dikkati çekerek, "Maden kazası münasebetiyle Filistin halkının kurdukları taziye çadırları, kıldıkları cenaze namazları ve maden şehitleri için yaptıkları dualardan sonra birbirimize olan yakınlığımızın derinliğine şahit olduk" ifadesini kullandı.

2013-2014 öğrenim yılında hizmete başlayan Bireh Kız Ortaokulu, 500 öğrenci, 28 öğretmen ve modern sınıflarıyla Filistinli öğrencilere eğitim veriyor.  Türkiye'nin TİKA üzerinden son 5 yılda Filistin genelinde yaptığı yardımlar, 100 milyon doları aşıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com