TİKA'dan Solomon Adaları'na tekne bağışı

TİKA'dan Solomon Adaları'na tekne bağışı
TİKA tarafından bağışlanan 4 motorlu tekne, uzak bölgelerde yaşayan halkın sağlık hizmetlerine ulaşmasında kolaylık sağlayacak- Acil durumlarda ambulans olarak da kullanılabilecek tekneler, önemli bir açığı kapatacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Solomon Adaları'na sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere dört adet motorlu tekne bağışladı.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Solomon Adaları Sağlık Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde, ülkedeki hastane ve sağlık merkezlerine ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla bağışlanan dört adet motorlu teknenin yetkililere teslim edildiği bildirildi.

Açıklamada, uzak adalarda yaşayan halkın sağlık hizmetlerinden yararlanmasına imkan sağlayacak projenin, iki ülke arasındaki işbirliğinin ilk adımlarından biri olduğu ifade edildi.

Ulaşımın deniz yoluyla sağlandığı Solomon Adaları'nda, özellikle merkeze uzak bölgelerde yaşayan pek çok aile, sağlık hizmetlerine erişim için kullanabilecekleri, okyanus akıntılarına dayanıklı ulaşım araçlarından mahrum. Bu yönüyle, acil durumlarda ambulans olarak da kullanılabilecek teknelerin önemli bir açığı kapatacağı belirtiliyor.

Öte yandan, teknelerin teslimatı için düzenlenen törende konuşan Solomon Adaları Dışişleri Bakanı Clay Forau'nun, TİKA'ya teşekkür ettiği ve Türkiye ile işbirliğinin artarak devam etmesini görmekten duyacağı memnuniyeti dile getirdiği öğrenildi.

Güney Pasifik Okyanusu'ndaki ada devletlerden biri olan Solomon Adaları, yaklaşık 600 bin nüfusu ile bölgenin en az gelişmiş ülkeleri arasında gösteriliyor. İrili ufaklı adalardan oluşan ülkede, ulaşım imkanlarının pahalı ve kısıtlı olması nedeniyle uzak adalarda yaşayan halka eğitim ve sağlık gibi sosyal hizmetlerin götürülmesinde zorluk yaşanıyor.

Muhabir: Sinan Polat
Yayınlayan: Duygu Özbay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com