TİKA'dan Tunus'taki engellilere destek

TİKAdan Tunustaki engellilere destek
TİKA, Tunus’taki engellilerin istihdamının artırılmasına yönelik projeler kapsamında temizlik maddeleri üretim atölyesi kurdu

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus’un kırsal ve az gelişmiş bölgelerinden birisi olan Tataouine vilayetinde resmi olarak faaliyet gösteren Tataouine Görme Engelliler Bölge Birliği ile işbirliği yaparak, istihdamın artırılmasına yardımcı olmak amacıyla engellilerin çalışacağı bir temizlik maddeleri üretim atölyesi kurdu.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, TİKA'nın Tunus’ta engellilere yönelik proje ve faaliyetlerine devam ettiği ve bu çerçevede engellilerin istihdamına yönelik temizlik maddeleri üretim atölyesinin düzenlenen törenle hizmete açıldığı belirtildi. 

Açıklamaya göre, törene Tataouine Vilayet Valisi Saber Elmednini, Türkiye Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük, Tunus Görme Engeliler Birliği Federasyonu Başkanı ve aynı zamanda Tunus Engeliler Konfederasyonu Genel Sekreteri Atia Ben Said, Tataouine Görme Engelliler Bölge Birliği Başkanı ve üyeleri, TİKA Tunus Koordinatörü Musa Gürbüz, büyükelçilik yetkilileri ile atölyede istihdam edilecek engelli kadınların aileleri katıldı.

Tataouine Vilayet Valisi Elmednini, törende yaptığı konuşmada, atölyenin kurulumu için TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür etti. Elmednini, işsizliğin en temel sorunların başında geldiği Tataouine’de engelli ailelerin istihdamına yönelik uygulanan bu projenin kendileri için ayrıca hususi bir anlam taşıdığını vurguladı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Elmednini, atölyede üretilecek temizlik maddeleri ve gereçlerinin başta valilik ve okullar olmak üzere beldedeki diğer kamu kurumlarının temizlik malzemesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla satın alınacağını belirtti.

TİKA Tunus Koordinatörü Gürbüz ise daha önce de kalkınmayı desteklemek ve istihdam sağlamak amacıyla tekstil ve hurma işleme atölyeleri kurduklarını hatırlattı. Gürbüz, engelli ailelerin istihdamına yönelik kurulan atölye ile Tunus’un az gelişmiş bölgelerinde işsizliğin azaltılmasına ve engelli ailelere yönelik istihdam ortamının oluşturulmasına yönelik önemli bir katkı sağlamış olduklarını ifade etti. Gürbüz, TİKA tarafından engellilerin desteklenmesi ve sosyal hayata katılımlarının kolaylaştırılması amacıyla Tataouine Engelliler Bölge Birliği’nin talebi doğrultusunda bir engelli servis ve hizmet aracı temin edilmesi için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

TİKA'nın açıklamasında, Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil alt yapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projelerinin sosyal, kültürel ve eğitsel alt yapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, çevre, emniyet, sağlık, turizm ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ettiği vurgulandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com