"Tıkır Tıkır işleyen Bir Demokrasi İstiyoruz"

"Tıkır Tıkır işleyen Bir Demokrasi İstiyoruz"
Kütahya Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ceylan ekonomik krizden Türkiye'nin anlının akıyla çıktığını ifade ederek ve 12 Eylül'de referanduma "EVET" diyeceklerini açıklayarak;"Tıkır tıkır işleyen bir demok

Kütahya Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ceylan ekonomik krizden Türkiye'nin anlının akıyla çıktığını ifade ederek ve 12 Eylül'de referanduma 'EVET' diyeceklerini açıklayarak;'Tıkır tıkır işleyen bir demokrasi için, iş dünyasının önün açılması için ve seçilenlerin tam anlamıyla Türkiye'yi yönetmeleri için KÜSİAD olarak oyumuz 'EVET' olacaktır'dedi.
'TIKIR TIKIR İŞLEYEN BİR DEMOKRASİMİZ YOK'
Dış devletlerdeki firmalarla yeterince mücadele edemediklerini dile getiren Ceylan, bunun sebebinin ise Türkiye'de demokrasinin yavaş işlediğine bağladı. Demokrasinin tam anlamıyla Türkiye'de işlemdiğini iddia eden Ceylan;'Rakiplerimizle etkin bir mücadelede bulunabilmemiz onlarla aynı şartlarda oynamamız gerekir. Rakiplerimize karşı ise en büyük dezavantajımız hiç şüphesiz tıkır tıkır işleyen bir demokrasimizin olmayışıdır. Yapılan bütün çalışmalar, ekonomik gelişmişlik ve rekabet gücü ile demokrasinin birbirinin gerek şartı olduğunu göstermektedir. Biz de daha öngörülebilir, daha müreffeh, daha dayanaklı bir ekonomi ve daha güçlü bir Türkiye için TAM ve güçlü bir demokrasi ve bunun teminatı olacak demokratik bir anayasa istiyoruz'dedi.
'PAKET EKSİK AMA TOPLUMA YARAR SAĞLAYACAK'
12 Eylül'de yapılacak Anayasa değişikliği paketinin eksik oladuğunu ve ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap veremediği vurgulayan Ceylan, her şeye rağmen bu Anayasa değişikliği paketinin bütün toplumun yaarına olacağını savundu. Bugün içinde bulunlan durumun geçmişin darbeleri, muhtıraları ve balans ayarlarının ardından gelinen noktayı göstermesi bakımından dikkat çekici olduğunu söylen Ceylan, sistemi askıya almadan, hükümeti devirmeden, sistem içinde kalarak mücadele etmenin demokratik bir hak olduğunu söyledi. Bu hakkı kullanabileninin ana şartının ise Anayasal hakkın yeterince millete tanınmış olması gerektiğini dile getiren Ceylan, 12 Eylül'ün bu haklar için bir fırsat olduğunu ifade etti.
Türk halkının önüne yepyeni bir fırsattın geldiğini, bu fırsatın millet tarafından iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ve halkın iyi düşünmesi gerektiğini belirten Ceylan, konuşmasında şunları kaydetti:
'Şimdi önümüzde yeni bir fırsat vardır. Terör-darbe-anayasa hattına mahkum olmadan, gerçek anlamda bir sosyal sözleşme için yeni bir anayasa yapabiliriz. Genç ve dinamik Türkiye'nin gelişme hızını destekleyen, yeni fikirlerin, yeni tekliflerin rahatlıkla ifade edilebilmesini garanti eden bir anayasa…12 Eylül'de sınırlı da olsa bir değişiklik için referanduma gitmek ilk adımdır. Türkiye'nin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan devinim, bundan sonra iktidara gelmesi muhtemel bütün partilerden aynı değişimi talep edecektir. Muhalefet partilerinin referandumu iktidar-muhalefet polemiğine, rejim polemiğine kilitlemekten vazgeçip, toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek konularda rekabete girişmesi daha gerçekçidir'
'ARTAN İŞSİZLİĞİN AZALMASI VE SEÇİLENLERİN TAM ANLAMIYLA GÖREVLERİNİ YAPABİLMELERİ İÇİN ANAYSA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKLİ'
Türkiye'de genç nüfusun sürekli arttığını, artan genç nüfusa iş olanağının sağlanması ve seçilenlerin tam anlamıyla görevlerini yerine getirebilmeleri için Anaysa değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Ceylan, 'EVET'in Türkiye'nin önünü açacağını söyledi.
Mehmet Ceylan: Artan genç nüfus, yükselen eğitim seviyesi, toplumda hayat standartlarının yükselmesiyle birlikte, işsizlikten doğan paradoks iktidara talip olanlardan çok daha fazlasını istemektedir. Türkiye'yi yönetmeye talip olanların bundan sonra sürekli yükselen beklentilerle karşı karşıya kalacağı açıktır. 12 Eylül'de yapılacak referandum, halkın seçtiklerinin gerçek anlamda iktidar olabilmesi için ilk ve önemli bir adımdır.'
Tümüyle oylanacak pakette yer alan Anayasa Mahkemesi'nin ve HSYK'nın yapılarındaki değişikliklerin gerçek bir hukuk devleti olabilmek için atılan çok önemli adımlar olduğunu dile getiren Ceylan, gerçek demokrasinin milletin iradesiyle sağlanabileceğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com