“Tiner bağımlılığı artıyor”

“Tiner bağımlılığı artıyor”
Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği (UMUD) Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara, tiner ve bali çeken gençlerin beyin ve akciğerinin hızlı bir şekilde öldüğünü söyledi.

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği (UMUD) Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara, tiner ve bali çeken gençlerin beyin ve akciğerinin hızlı bir şekilde öldüğünü söyledi.

Afyonkarahisar'da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcilerine Tabipler Odası konferans salonunda madde bağımlılığını anlatan UMUD İl Temsilcisi Kemal Baykara, tiner, bali gibi maddeleri çeken kişilerin bir müddet sonra iç organlarının iflas ettiğini, bağımlı bir kişinin tedaviden sonra eski sağlığına kavuşmasının çok zor olduğunu söyledi. Baykara, bu maddelerin her alımda vücudun başka hücrelerini öldürdüğünü belirtti. Bali ve tinerin en ağır bağımlılık yapan maddeler arasında yer aldığını dile getiren Baykara, Türkiye'de bu iki maddeyi çeken gençlerin sayısının her geçen gün arttığını ifade etti. Yapılan uyarı ve valilik genelgesine rağmen hiçbir önlem alınmadığı için bu bataklığa düşen gençlerin sayısının arttığını hatırlatan Baykara, bali kullanım alanlarının, Afyonkarahisar merkezden çevre beldelere kaymaya başladığını ileri sürdü. Kemal Baykara, yaptığı konuşmada, 'Satışı konusunda yasal düzenleme olmasına rağmen gereken tedbirlerin yerel olarak alınmamasından dolayı uçucu maddeler daha çok çocuklarımızı uyuşturucu batağının içine çekiyor' dedi.
Ülkemizde uyuşturucu sorununun her geçen gün daha da kötü vaziyete geldiğini anlatan Baykara, şunları söyledi: 'Yeterince bilinçlendirilmeyen gençler, yasa dışı uyuşturucular yanında, uyuşturucu kapsamına alınmayan kullanıldığı zaman bağımlılık yapan bazı maddelere karşı da yönelişi de tehlikeli şekilde sürüyor. Bu maddeler arasında bulunan bali konusundaki tehlike inanılmaz bir hızla büyüyor.'
İNŞAAT MALZEMESİ SATAN YERLER UYARILMALI
Kemal Baykara, uçucu madde kullanımı belirtilerinin, kavgacılık, aldırmazlık, yargılama bozukluğu, sersemlik, göz titremesi, geveleyerek konuşma, yürürken sendeleme, uykulu hal, tepki yavaşlaması, titremeler, kasların zayıflaması, görme bulanıklığı veya çift görme, aşırı neşe, komaya varabilecek bilinç kaybı olduğunu söyledi. Kemal Baykara, her tarafta hiçbir denetime tabi olmadan satılan balinin aşırı şekilde kullanılmaya başlandığını tespit ettiklerini ayrıca belirtti. Baykara, inşaat malzemesi satan bütün işyerlerinden bu maddelerin toplatılması ve esnafa kesin olarak valilik genelgesinin tebliğ edilmesi gerektiğini ifade etti. 18 yaşından küçüklere kesinlikle uçucu maddeler, sigara ve alkol satışı yapılmaması gerektiğini dile getiren Baykara, şöyle konuştu: 'Gece saat 24.00'den sonra Tekel maddesi satan iş yerleri kontrolden çıkmaktadır. Mutlaka buraların kapatılması sağlanmalı. İş yerlerinin önünü sera benzeri kapatıp bir vitrin oluşturarak gençleri sigaraya özendiren iş yerlerinin bu ruhsatları tekrar gözden geçirilmelidir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com