Tıp dünyası bu olayı konuşuyor...

Tıp dünyası bu olayı konuşuyor...
Bilim adamları, omurilikte uyuyan sinir hücrelerini uyandırdı. Belden aşağısı felç olmuş fareler bilinçli olarak ayaklarını hareket ettirerek yeniden yürümeyi başardı
Bilimadamları, özel bir rehabilitasyon programıyla, arka ayakları felç olmuş farelerinin sinir hücrelerini harekete geçirdi. Bilinçli şekilde adım atan fareler 21 metre yürüdü
 
İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü, büyük bir başarıya imza attı... Gregoire Courtine başkanlığındaki bilimadamları; özel bir rehabilitasyon programıyla felçli farelerin zarar görmüş sinir hücrelerini uyandırdı.

Yöntem, özellikle uyuyan sinir hücrelerinin stimule edilmesini yani uyarılmasını öngörüyor. Arka ayakları felç olmuş fareler üzerinde yapılan deneylerde bilimadamları, beynin gönderdiği sinyallere benzer etki yaratan özel bir kimyasal bileşim ve elektrik yardımıyla uyararak sinir hücrelerini uyandırdı. 
 
ÜÇ DAKİKALIK MARATON
 
Sinir hücrelerini kimyasal ve elektrik ile uyaran bilimadamları, destekleyici mekanizma yardımıyla farelere yürüyüş antrenmanı yaptırdı.

Yem olarak çikolata kullanıldı. Farelerin, iki üç haftalık antrenmandan sonra bilinçli olarak adım atmaya başladıkları görüldü.

Fareler kısa süre içinde tüm vücut ağırlıklarını kendi başına taşıyarak ve adımlarını bilinçli şekilde atarak üç dakikada 21 metre mesafe katetti.
 
Bilimadamları üç yıl önce de sinir hücrelerini uyararak, farelerin bir bant üzerinde yürümesini sağlamıştı.

Ancak beyin ile sinir hücreleri arasında iletişim kurulamadığı için fareler adımlarını bilinçli olarak atmıyordu. Bandın hareketi hayvanların adım atması için itici güç oluyordu. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com