Tiyatrocu değil siyasetçi olmak istiyordum

Tiyatrocu değil siyasetçi olmak istiyordum
Ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz, "Benim niyetim tiyatro yapmak değil, siyasete girmekti" dedi

Yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı konu edinen, 'Adalet Sizsiniz' adlı oyunu sahnelemek üzere Adana'ya gelen tiyatro oyuncuları Rutkay Aziz ve Taner Barlas ile yazar ve yönetmen Ümit Denizer, bir okulda öğrencilerle söyleşide bulundu. Öğrenciler tarafından okul girişinde çiçeklerle karşılanan Aziz ve Barlas, daha sonra minik hayranlarının sevgi gösterileri arasında söyleşinin yapılacağı salona geçti.
Aziz, Barlas ve Denizer, 'Kariyer Günü' adı altında düzenlenen ve yoğun ilgi gösterilen etkinliğe 'onur konuğu' olarak katılarak, burada merak edilen soruları yanıtladı, onlara tiyatro konusunda bilgiler verdi.

'TİYATRO ONURLU VE SOYLU BİR İŞTİR'

Tiyatro sahnesinin öyle sıradan bir sahne olmadığını belirten Aziz, tiyatronun çok onurlu ve soylu bir iş olmasının yanında tiyatrocunun dünya insanına karşı bir sorumluluk taşıdığını dile getirdi. Sahneye çıkmadan önce yaşadığı heyecanı hiçbir zaman aşamadığını ve her zaman o heyecan ve coşkuyu da yaşamaya devam edeceğini anlattı.

'NİYETİM TİYATRO YAPMAK DEĞİL SİYASETE GİRMEKTİ'

"Benim niyetim tiyatro yapmak değil, siyasete girmekti. Kendimi de bu anlamda yetiştiriyordum" diyen Rutkay Aziz, tiyatro ile nasıl tanıştığını da öğrencilerle paylaştı. Lisedeyken okulun 'münazara kolu başkanı' olduğu söyleyen Aziz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Felsefe ve aynı zamanda da sosyoloji ve psikoloji dersine giren Reyhan Hocam tiyatroyu çok seviyordu ve adeta sevdalıydı tiyatroya. Sesim kalındı ve sahnelenecek oyunda 'baba' rolünü benim canlandırmamı istedi, ancak bunu ilk başta kabul etmedim. Reyhan Hocam da beni eğer rolü üstlenmezsem her 3 dersten de bırakacağını söyledi. Bu üç dersten kalmak, yazın bitmesi demekti. Ben de mecburen kabul ettim. Sonra başrol oynayan çocuk kapris yapınca o rol de bana kaldı. Üstlendiğim rol benim de hoşuma gitti ve o oyunda ödül aldım. Sonrası da çorap söküğü gibi geldi. Reyhan Hocam sayesinde tiyatro ile tanıştım."

'SANAT BİR AYDINLANMA VE HAYATIN YANSIMASIDIR'

Sanatın bir aydınlanma olduğu gibi hayatın bir yansıması olarak da öne çıktığını vurgulayan Taner Barlas da, "Hayatı, düzeni ve kişinin kendisini sorgulamasıdır sanat. Belki çok iyi bir eğitim alıp, üniversiteyi birincilikle bitirebiliriz ama sanat konusunda kendimizi geliştirmez, bu aydınlanmanın içinde olmazsak, kıyısından köşesinden sanata bulaşmazsak bir yanımız eksik kalır. Kendimizi ve yaşadığımız toplumu sorgulayamayız yeterince" dedi.

'YAZARLIK MERAKLA BAŞLAR, İNATLA SÜRER, SABIRLA DEVAM EDER'

Tiyatro oyuncusu, yazar ve yönetmen Ümit Denizer de, yazarlığın bir formülü olduğunu ve buna da kendisinin kısaca; 'MİS' olarak formüle ettiğini vurguladı. Denizer, "MİS diye bir formülüm var. Buradaki 'M' merak, 'İ' inat, 'S' de sabır anlamına geliyor. İnsanı yazar yapan 'MİS'tir. Her şey merakla başlar. Bugün kullandığımız her şey bir merak sonucu bulunmuştur ve meraksız bir hayat düşünülemez. Yazarlık da merakla başlıyor, inatla sürüyor ve sabırla devam ediyor. Eğer yazar olmak istiyorsanız, bu 'MİS' formülünü asla unutmayın" diye konuştu.(MUK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com