"Tiyatrolar özelleştirilecek"

"Tiyatrolar özelleştirilecek"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın iptal ettiği MEB genelgesi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Erdoğan, 'Kimse mürebbiye gibi bize parmağını sallamasın' dedi.

"İstanbul’da şehir tiyatroları meselesinde o despot anlayış, o kibirli tavır tekrar kendini gösterdi. Soruyorum siz kimsiniz? Bu ülkede sanat sizin tekelinizde mi? Geçti o günler. Artık despot aydın tavrıyla parmağınızı sallayarak bu milleti aşağılama dönemi geride kaldı.

Gelişmiş ülkelerin hemen hemen tamamında devlet eliyle tiyatroculuk olmaz. Ben Kadir Bey'i tebrik ediyorum ve aynı şeyi şu anda Bakanlar Kurulu'na getireceğim. Özel bir yönetim değil, tiyatroları özelleştirmeye götürüyorum.

Tiyatroları özelleştirmek suretiyle buyurun tiyatrolarınızı istediğiniz gibi oynayın. Destek gerekirse biz de istediğimiz oyunlara sponsor oluruz. Buyurun işte özgürlük.

Ama kusura bakma geleceksin hem belediyeden maaşını alacaksın ondan sonra da yönetime istediğin gibi verip veriştereceksin."
diyen Erdoğan "Olmaz öyle şey." yorumunu yaptı.

Şehir tiyatrolarının değişen yönetmeliği sanatçı insiyatifini bir kenara itip sanata siyasi müdaheleyi getiriyordu. Şehir tiyatrolarında oynanacak oyunlar, yeni yönetmeliğe göre sanatçılar değil Belediye içinde oluşturulacak bir kurul belirleyecek. Bu açıklamadan sonra sanat dünyasının taleplerine karşılık alıp almadığı da merak konusu...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com