TKDK 8.başvuru çağrı ilanında değişiklikler

TKDK 8.başvuru çağrı ilanında değişiklikler
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 23 Kasım 2012 tarihinde yayınladığı 8.başvuru çağrı ilanında köklü değişiklikleri uygulamaya koydu.

Değişiklikler çerçevesinde artık yeni dönemde süt ve besi çiftlikleri için kırsal alanda olma şartı aranmayacağı ve traktör alımı gibi konuların destek kapsamına alındığı bildirildi.

Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörü Metin Şehitoğlu, 8. başvuru çağrı dönemiyle birlikte IPARD programında yapılan değişiklikle bütçenin tedbirler bazında belirlenmesi, alt tedbirlere bölünmemesi ilkesi kabul edildiğini kaydetti. Daha önce et işleme tesisleri ve kesimhaneler için ayrı ayrı bütçeler söz konusu olduğunu belirten Şehitoğlu, “IPARD programında işleme tesisleri için çok düşük bütçeler öngörülmüştü. Kesimhane kalemindeki bütçe de işleme yatırımlarına aktarılamıyordu. Bütçenin tedbirler bazında belirlenmesiyle bu gibi problemler de ortadan kaldırıldı. 8. Başvuru Çağrı İlanı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, önceki çağrı ilanlarıyla kıyaslandığında en büyük bütçeyi açıkladı. Bu doğrultuda tarımsal işletmeler için (süt ve et üreten) 125 bin Euro, işleme tesisleri için 83 bin Euro ve kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi tedbiri için 86 bin Euro olmak üzere toplam olarak 295 bin Euro’luk hibe bütçesinin kullandırılabilme imkanı olacaktır” dedi.

BAZI İŞLETMELER HİBE DESTEĞİNE BAŞVURABİLECEK
 
Şehitoğlu, önceki çağrı dönemlerinde yatırımcılar ve ilgili vatandaşlardan aldıkları geri bildirimleri sürekli olarak kurum merkezine ilettiklerini ve bu doğrultuda sürdürülen çalışmalar neticesinde, 8. Başvuru Çağrı Dönemi öncesinde, IPARD programında başvuru sahiplerini ve potansiyel yatırımcıları rahatlatacak bu düzenlemelerin gerçekleştirildiğini söyledi. Şehitoğlu, “Yapılan değişikliklerle daha önce başvuru yapması mümkün olmayan Afyon il merkezi ve Sandıklı, Bolvadin, Dinar ilçe merkezlerindeki süt ve besi çiftliği kurmak isteyen tarımsal işletmelerin de artık hibe desteğine başvurabilecekler. Artık kombinaların da entegre tesis olarak proje hazırlayabilecekler ve diğer yatırım alanlarında da değişen limitlerle hibe desteklerine çok daha fazla sayıda kişi ve tüzel kişiliğin başvuru yapma imkanına kavuştular” dedi.

Şehitoğlu ayrıca yapılan değişiklikler kapsamında, yeni dönemde süt ve besi çiftlikleri için kırsal alanda olma şartı kaldırıldığını belirterek, “8.başvuru çağrı ilanında köklü değişiklikler kapsamında, ayrıca traktör alımı desteklenmesi, çiftlik yatırımlarında kapasite sınırları yükseltilmesi, et tavukçuluğu kümeslerinde kapasite 50 bine yükseltilmesi, süt toplama merkezleri için alt limit kaldırılması ve kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi tedbiri kapsamındaki yatırımlarda işletme büyüklüğünün sınırının değiştirilmesi gibi konularda değişiklikler kapsamına alınarak yürürlüğe konuldu” şeklinde konuştu. (VİK)


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com