TKDK desteği ile 5 milyonluk yatırım yapılacak

TKDK desteği ile 5 milyonluk yatırım yapılacak
(TKDK) Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü'nde ikinci başvuru çağrı dönemindeki başvuruları kabul edilen firmalarla sözleşme imzalandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü'nde ikinci başvuru çağrı dönemindeki başvuruları kabul edilen Ballıpınar Petrol Gıda İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi ile Damla Seracılık Ürünleri Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi ile sözleşme imzalandı.
İmza töreninde konuşan TKDK İl Koordinatörü Metin Şehitoğlu çalışmaların hızla sürdürüldüğünü, her geçen dönemde artan sayıda başvuru aldıklarını ve başvuruların neticelendirildiğini belirtti. İkinci dönemde başvuruları kabul edilen ve sözleşme aşamasına gelinen iki proje ile Afyonkarahisar'a yaklaşık 5 milyon TL'lik yatırım yapılacağını bildiren Şehitoğlu, üçüncü başvuru dönemindeki başvuruların TKDK merkezde incelemelerinin devam ettiğini söyledi.Dördüncü başvuru çağrı dönemindeki başvuruların ise Afyonkarahisar'daki incelemelerinin son aşamaya geldiğini belirten Şehitoğlu, uygun başvuruların en kısa zamanda kurum merkezine gönderileceğini kaydetti. Bu dönemlerdeki başvurularla birlikte Afyonkarahisar'ın IPARD fonlarından alacağı payın artacağını belirten, her çağrı dönemde İl Koordinatörlüğü'ne artan sayıda başvuru yapıldığını anlatan Şehitoğlu, "Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde daha fazla proje sunulmasıyla projeler birbirleriyle yarışacaktır. Bu kapsamda erken dönemlerde başvuru yapılması başvuru sahibinin avantajına olacaktır" dedi.
TOPLAM HİBE BÜTÇESİ 165 MİLYON EURO
Kurumun beşinci başvuru çağrı dönemindeki başvurularının 13 Nisan 2012 tarihine kadar devam ettiğini aktaran Şehitoğlu, "Bu başvuru çağrı döneminde kullandırılacak toplam hibe bütçesi 165 milyon euro (yaklaşık 380 milyon TL) olup bugüne kadar açıklanan bütçelerin en büyüğüdür. İlimizdeki yatırımcıların veya ilimize yatırım yapmak isteyen yurtiçi ve yurt dışındaki hemşehrilerimizin hazırlıklarını tamamlayarak ilimizin bu bütçeden en yüksek payı alması için müracaatlarını beklemekteyiz. Program ve başvurular hakkında detaylı bilgiler ve başvuru kurallarının yer aldığı Başvuru Çağrı Rehberleri ve başvuru ile ilgili gerekli tüm dokümanlar www.tkdk.gov.tr internet adresinden temin edilebilecektir. Potansiyel başvuru sahipleri her türlü bilgi için 444 85 35 numaralı telefondan bilgi alabilirler veya İl Koordinatörlüğü Yardım Masası'na müracaat edebilirler" diye konuştu.
İKİ YATIRIMCI DA AFYONKARAHİSAR İÇİN ÖNEMLİ
İki yatırımcının Afyonkarahisar için çok önemli olduğunu belirten Şehitoğlu, proje tamamlandıktan sonra gerekli desteğin verileceğini söyledi. İlk çağrı dönemlerinde çok az proje aldıklarını ve gelinen beşinci başvuru çağrı döneminde ise bu sayının arttığına dikkat çeken Şehitoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bizim için sayının önemli olmadığını ifade etmek istiyorum. Bizim için önemli olan kaliteli projelerdir. Ülkemizin önünü açacak, sektöre destek verecek projeler bizim için önemli. Sayısı hiç önemli değil. Bu projelerin miktarları da bizim için önemli. Örneğin bu iki projeyi değerlendirecek olursak iki tane projeden yaklaşık 5 milyonluk bir yatırım öngörülüyor. Bu Afyonkarahisar için ciddi bir yatırım."
Ballıpınar Petrol Gıda İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi ortaklarından Sıtkı Ballıpınar, proje toplam değeri olarak 2 milyon 438 bin 723 liraya imza atarken, Damla Seracılık Ürünleri Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi ortaklarından Mehmetcan Gençler ise proje toplam değeri olarak 2 milyon 529 bin 209 liraya sözleşme imzaladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com